SHR Angela Čačová drží pokope celú rodinu a delia sa o všetko, čo si spoločnými silami dorobia. Na pasienkoch v okolí Brezovice nad Torysou v okrese Sabinov chovajú krásny mäsový dobytok. Orná pôda im zaisťuje vlastné krmoviny. Práve prešli na ekologický spôsob hospodárenia, modernizujú a plánujú ďalší rozvoj.
Vizitka
Farmu pod Čiernou horou na Šariši si Angela a Damián Čačoví „kupovali“ na dvakrát. Najskôr v rámci privatizácie koncom deväťdesiatych rokov a v roku 2003 v dobrovoľnej dražbe. Nie lacno, zakaždým splácali dlhy a záväzky veriteľom. Po dvadsať rokov, čo podnik manažuje Angela Čačová, však dosahujú už iba kladný hospodársky výsledok. Po šikovných pracovníkov nemusela chodiť ďaleko, obklopila sa najbližšími, aby pracovali spolu, pre seba. A tak na peknej rodinnej farme, spolu s dvoma dcérami, synom a už aj vnúčatami, tri generácie vytvárajú hodnoty a budujú si vlastnú budúcnosť.
Pani Angela mala roľníctvo v krvi, od malička pomáhala dedovi na lúkach a majeri, kde obrábal 14 hektárov. Už pred II. svetovou vojnou predávali chutné maslo, mlieko, či tvaroh. Päťdesiate roky však nepriali „kulakom“, a tak sa ich polia stali súčasťou štátneho majetku v Lipanoch. Keď Angela Čačová doštudovala na Ekonomickej škole v Prešove, zamestnala sa ako vedúca zásobovania v Kovopodniku v Lipanoch a spracúvala objednávky pre celé Československo. Manžel Damián mal poľnohospodárske vzdelanie z SPTŠ v Bijacovciach, a už od roku 1967 pracoval v štátnom podniku Lipany. Mladomanželia stavali dom, a preto sa rozhodli pre lepší zárobok prejsť do JRD v Šarišských Dravciach, kde od roku 1980 obaja pracovali asi pätnásť rokov. Pán Čačo dosahoval dobré výsledky v živočíšnej výrobe, a tak ho v roku 1990, na popud vtedajšieho riaditeľa „OPS“, zvolili za predsedu JRD Šarišské Dravce, ktorý sa vtedy venoval hlavne produkcii mlieka. Stačil mu jediný rok, aby pochopil, kde sú problémy a pomohol skonsolidovať podnik.
No medzičasom si Čačovci vytvorili vlastnú predstavu a chceli začať podnikať na svojom. Keďže v Šarišských Dravciach nevlastnili žiadnu pôdu, rozhodli sa vrátiť do Brezovice nad Torysou a so spoločníkmi založili v roku 1995 spoločnosť Agronova Brezovica, s.r.o. V roku 1997 sprivatizovali časť štátneho majetku Lipany a hospodárstvo Brezovica. Niekoľko rokov manželia Čačovci tvrdo pracovali, starali sa o dobytok i o administratívu.Úvery a záväzky splácali podľa privatizačnej zmluvy s Fondom národného majetku.Napriek dobre fungujúcej výrobe však stále čelili finančným problémom. Revitalizačný projekt preukázal, že záväzky podstatne prevyšujú imanie podniku. Na podnik prišiel exekútor. No keď videl ich odhodlanie a životaschopnosť, pochopil, že im na fungovaní podniku skutočne záleží. Aj počas exekúcie nakupovali nevyhnutné poľnohospodárske stroje, na čo využívali vlastné úspory a pôžičky od priateľov. Napokon, so súhlasom FNM išla firma do dobrovoľnej dražby a v nej si Čačovci znovu kupovali majetok spoločnosti – stajne a hospodárske budovy. Taktiež splatili nedoplatky na nájme za poľnohospodársku pôdu. „Naozaj platí, že v núdzi poznáš priateľa,“ vyznáva sa s vďačnosťou pani Angela Čačová.
V roku 2003 vedenie na Farme Brezovica prevzala Angela Čačová, súkromne hospodáriaca roľníčka. Pod svoje krídla vzala osemnásť zamestnancov. Dcéra Katarína, absolventka Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre, riadi finančné toky, podpory a zabezpečuje administratívu. Druhá dcéra Adriana zasa mzdy a personálne záležitosti. Syn Martin je vedúci dvora a manažuje rastlinnú i živočíšnu výrobu. Starú mamu Angelu počúvajú aj vnuci Martin, Šimon – obaja inžinieri z SPU v Nitre, Oliver a Damián, ktorý študuje na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre druhým rokom všeobecné poľnohospodárstvo. Ten už testuje novinky v práci s poľnohospodárskou technikou a svoje odborné znalosti overuje v praxi. Manžel Damián taktiež vypomáha, hoci obaja manželia sú už v dôchodkovom veku.
Celý profil nájdete v októbrovom vydaní AGROMAGAZÍNU na s.7-9.
Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.
Lada Debnárová
Snímky: Štefan Ščecina a archív SHR Angely Čačovej