Piatok 27.januára 2023, meniny má Bohuš, zajtra Alfonz

Keď Janka Pacigová počas nedávnych Dní prvovýrobcov mlieka hovorila o tom, že z ekonomický dôvodov zrušili chov pinzgauských dojníc (išlo o najväčšie stádo na svete), rozhliadol som sa po sále.

Prítomných bolo približne 300 poslucháčov. Rýchlo som urobil prepočet. Ak by každý z prítomných poslal každý rok na účet Agrie 1 000 eur, pomohlo by to vyrovnať zaostávanie pinzgauského plemena oproti ich holštajnskému v produkcii mlieka. Rozdiel totiž predstavoval viac ako 3 000 kg ročne. Podobný bol v ostatných rokoch i v Ludrovej, kde tiež s chovom pinzgauských dojníc skončili.

Ďalší dôležitý ukazovateľ – medziobdobie – sa v tejto populácii dlhodobo pohybuje, paradoxne, tiež na približne rovnakej úrovni, ako pri vysokovýkonných plemenách. Vek pri 1. otelení bol dlhší o takmer pol roka. Jedine v priemernom poradí laktácie bolo pinzgauské plemeno lepšie ako ostatné.

Väčšina podnikov, ktoré ukončili chov pinzgauských dojníc z nich (zrejme aj vďaka podpore 200 eur na dobytčiu jednotku) vytvorila stáda dojčiacich kráv. Vo svete sa ako mäsový dobytok na viacerých kontinentoch už dlho úspešne chová. Aj naši chovatelia s tým majú dobré skúsenosti. Vidíme to aj z výsledkov súťaže NAJ v kategórii dojčiacich kráv (priblížime ju čitateľom tohto portálu čoskoro).

Medzi 50 najlepšími chovmi dojčiacich kráv na Slovensku zaznamenávame 6 pinzgauských. 4 z nich dosiahli medziobdobie blízke optimálnemu – 365 dní a hmotnosť teliat vo veku 210 dní v nich oscilovala okolo 250 kg. Tento krásne sfarbený dobytok teda, dúfajme (ak neskončia podpory pre ohrozený genofond), spod Tatier úplne nevymizne.

Ale tradičným spôsobom jeho chovu na Slovensku už viac ako 200 rokov bol systém dojný. Preto by bolo výborné, keby sa našli zanietenci, ktorý by tento pôvodný systém zachovali z úcty k tradícii. Viem si jeho uplatnenie predstaviť na malých farmách s finalizáciou produkcie a vytvorením lokálnej značky. V návrhu Strategického plánu sa počíta s podporou 400 eur na dobytčiu jednotku v prípade  systému chovu pinzgauských dojníc. Pri dojčiacich kravách je to už spomínaných 200.

Vlani som na túto tému zverejnil i výzvu, kliknite si na ňu.

 

Ing. Ján Huba, CSc., NPPC – VÚŽV Nitra

 

  

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov