tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Ceny zemného plynu výrazne prehovárajú do výrobných nákladov pestovateľov. Ide predovšetkým o položku nákladov na dusíkaté priemyselné hnojivá, kde cena zemného plynu tvorí 70 až 80 % výrobných nákladov. Cena zemného plynu tiež determinuje aj náklady na pozberovú úpravu zrna, a to hlavne v procese sušenia.

Ten je kľúčový hlavne pri pestovaní kukurice, ktorá si v drvivej väčšine prípadov vyžaduje dosúšanie na skladovaciu vlhkosť. Ostatné roky ceny zemného plynu oscilovali v okolí 20 EUR za MWh, čo sa pretavovalo do nákladov na sušenie medzi 1 až 2 EUR na tonopercento. Vojna na Ukrajine a z nej vyplývajúci odklon Európy od dodávok ruského plynu (ruský plyn pokrýval 43 % celoeurópskej potreby) však vlani prispelo k nevídanej cenovej volatilite tohto dôležitého energetického média. Priemerná cena holandského zemného plynu TTF (benchmark pre európske ceny zemného plynu) za ostatný rok dosiahla 100 – 105 EUR/MWh, čo je päťnásobok dlhodobého priemeru. Niekto mal šťastie a kontrahoval za nižšiu cenu, a niekto žiaľ, za vyššiu. Už vlani sme informovali, že náklady na sušenie kukurice sa v roku 2022 môžu vyšplhať medzi 5 až 8 EUR na tonopercento. Pri nutnosti dosúšať kukurice v SR s potrebou zníženia vlhkosti zrna v priemere o 6 percentuálnych bodov (z 20 % na 14 %) to znamenalo náklady na sušenie medzi 30 až 48 EUR na tonu produkcie. Nehovoriac o cenách priemyselných dusíkatých hnojív, ktoré kvôli drahému plynu vlani atakovali ceny nad 1000 EUR/t.

V tomto roku je situácia na trhu so zemným plynom priaznivejšia. Ceny na spotovom trhu v úvode júna klesli k 25 EUR/MWh, no treba si všímať ceny zimných kontraktov plynu TTF 2023/24, ktoré sa naďalej držia v okolí 50 EUR/MWh. Navyše sa opäť blížime k novej vykurovacej sezóne, čo nepochybne zvýši cenovú volatilitu plynu. Aktuálne EÚ nakupuje už len minimum plynu z Ruska a to znamená hľadanie náhradných dodávok. Už v júni burzové ceny plynu ukázali prvý veľký výkyv pri správe o problémoch z dodávkami z Nórska, keď skokovo za pár dní posilnili (našťastie len dočasne) o 100 %.

Vo svetle novej reality tak treba zvážiť, či súčasné ceny plynu v okolí 55 EUR/MWh (kontrakty na zimu 2023/24) sú alebo nie sú hodné pre dlhodobejší cenový fix. Pri takýchto cenách môžeme kalkulovať s tým, že náklady na sušenie (médiom zemný plyn) kukuríc sa v novej sezóne posunú do pásma medzi 3 až 4 EUR za tonopercento. Alternatívou je tiež zmeniť vykurovacie médium napríklad na LPG, ktorého cena vlani fluktuovala výrazne menej a i vďaka tomu LPG bol lacnejším zdrojom energie ako zemný plyn.

EÚ zodpovedne napĺňa svoje zásobníky zemného plynu, keď ku koncu júna sú tieto už opäť naplnené na približne 75 % svojej kapacity (no pri 100 % naplnení pokryjú stále len necelých 30 % ročnej spotreby EÚ). Keďže máme pred sebou opäť neznámu v podobe toho, aká tuhá bude najbližšia zima, môžeme očakávať, že ceny plynu môžu mať tendenciu ďalšie mesiace opatrne začať rásť. Preto stojí za úvahu popremýšľať o cenovom fixe plynu a tiež o nákupe dusíkatých hnojív za aktuálne ceny. Tie sú medziročne výrazne lacnejšie, keď sa v mnohých prípadoch zosunuli zo svojich maxím aj o dve tretiny.

 

David Karkulín

Celý text nájdete v júlovom AGROMAGAZÍNe na s.33

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu. 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov