tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Nemecká ministerka životného prostredia Steffi Lemkeová predstavila v januári tohto roku návrh, ktorého cieľom je postupných krokoch do roku 2030 úplne zastaviť primiešavanie biozložky vyrobených z plodín určených pre potravinárske účely (známe aj ako biopalivá 1. generácie) do pohonných hmôt v doprave.

V súčasnosti Nemecko povoľuje primiešavať do palív biozložku v objeme maximálne 4,4 % zo spotrebovaného objemu palív v krajine. Inými slovami, ak krajina v roku 2022 spotrebovala podľa oficiálnych dát 34,7 mil. ton nafty, bionafta vyrobená z poľnohospodárskych plodín mohla tvoriť maximálne 4,4 % prímes z tohto objemu, teda 1,53 mil. ton. Celkovo pritom Nemecko spotrebovalo na domácom trhu v minulom roku 2,52 mil. ton bionafty (nafta B7 zodpovedá 7 % prímesi biozložky), čo predstavuje približne tri štvrtiny domácej produkcie komodity (vlani celkovo Nemecko vyrobilo 3,2 mil. ton bionafty). Značnú porciu vyrobenej bionafty pritom krajina exportuje na ďalšie, prevažne európske, trhy.

Nový návrh Steffi Lemkeovej hovorí o tom, že vyššie uvedený limit podielu prímesi biozložky vyrobenej z plodín do palív by sa mal budúci rok znížiť a následne postupne v štyroch krokoch ďalej zredukovať až na nulovú hodnotu. V roku 2024 by tento podiel mal klesnúť skokovo zo súčasných 4,4 % na 2,3 %. Potom od roku 2025 sa navrhuje postupná redukcia, najprv v roku 2025 na 2,1 %, potom v rokoch 2026 a 2027 na 1,9 %, v rokoch 2028 a 2029 na 1,2 % a následne od roku 2030 by sa mala prímes biozložky vyrobenej z plodín na potravinárske účely zakázať úplne. Hlavným argumentom pre túto zmenu je podľa ministerky fakt, že výroba biopalív konkuruje výrobe potravín.

 

David Karkulín

Celý článok si môžete prečítať v AGROMAGAZÍNe 06/2023 na s. 35.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov