tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

Aj v Nemecku majú problém s digitalizáciou údajov. Dlho známe problémy a stokrát načrtnuté ciele – napriek tomu sa v digitalizácii poľnohospodárstva takmer vôbec nepokročilo. Ukázalo sa to na nedávnej konferencii o digitálnom farmárčení v Berlíne.

Nemecko zaostáva, pokiaľ ide o implementáciu digitálnych riešení na farmách. Mladých farmárov a start-upov, ktorí sa téme venujú a sú motivovaní dosiahnuť väčšiu udržateľnosť prostredníctvom digitalizácie, je dosť. Spolu s politikmi diskutovali na konferencii Digital Farming Conference, ako ďalej.

Vytvorenie právneho rámca je komplikované

Štátna tajomníčka Ophelia Nick vo svojom úvodnom prejave zdôraznila, že udržateľnosť na farmách je dôležitým kritériom v digitalizácii, ktorým sa v BMEL každý deň intenzívne zaoberajú. Ministerstvo vedome presadzuje projekty, ktoré vyžarujú do spoločnosti. „Sme presvedčení, že našim sponzorstvom poskytujeme dôležitý impulz,“ hovorí Nick.

V následnej panelovej diskusii však musela čeliť určitej kritike implementácie digitalizácie v praxi. Zakladateľka Charlotte Rothert dala jasne najavo, že v súčasnosti sa jej nedarí posúvať vedomosti medzi masy. Namiesto komunikácie pridanej hodnoty digitálnych opatrení sa niekedy šíri strach. S týmto názorom súhlasil aj zakladateľ a výkonný riaditeľ Andreas Heckmann. Podľa Heckmanna by politika mala určovať rámec a nie len maľovať obraz o možnostiach. Okrem toho musí byť stanovená merateľnosť digitálnych riešení.

Sprístupnenie údajov pre úspešnú digitalizáciu

Ophelia Nick sa vyjadrila, že aj jej vadilo pomalé tempo a vzájomné osočovanie. Právne otázky súvisiace so zberom a používaním údajov sú však komplikované.

Rothert a prezident NABU Jörg-Andreas Krüger potvrdili potrebu údajov. Podľa neho pravidlá o suverenite údajov viedli k frustrácii. Manažérka Anne Wieden oznámila, že údaje musela zadávať do viacerých portálov, pretože neboli prepojené. Wolfgang Lippert zo spoločnosti Microsoft Germany vysvetlil, ako možno distribuované dátové systémy navzájom prepojiť. Podľa neho existujú technické riešenia na prenos dát.

Farmárka Katharina Leyschulte požadovala intuitívne systémy, ktoré by s radosťou používali aj starší kolegovia. Kritizovala aj nadmernú byrokraciu a žiadala odmeňovanie za služby farmárov.

Odmeňovanie farmárov cez aplikácie

Farmárka z južného Brandenburska Jana Gäbert v diskusii o doplnkových službách upozornila na nebezpečenstvo, že po tom, čo sa stanú štandardom, už nebudú odmeňovaní. Poľnohospodári môžu využívať platformu na zaplatenie regeneračných opatrení partnermi v hodnotovom reťazci. Ak opatrenia nebudú úspešné, je možné vrátiť sa do pôvodného stavu, informoval zamestnanec platformy Lutz Wildermann.

Gäbert presadzoval ponuku mnohých rôznych digitálnych nástrojov, z ktorých si firmy môžu vybrať aplikácie, ktoré im vyhovujú.

 

Z agrarheute.com preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: stock.adobe.com/Monopoly919

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov