Revycare

darux

Revycare

Štvrtok 30.marca 2023, meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín

Dolnosaská poľnohospodárska komora uvádza do prevádzky moderné učebné laboratórium chovu ošípaných pre študentov, učiteľov a spotrebiteľov. Mobilnou praktickou výstavou chce Poľnohospodárske vzdelávacie centrum (LBZ) Dolnosaskej poľnohospodárskej komory (LWK) v Echeme povzbudiť školákov, učiteľov a spotrebiteľov, aby premýšľali o ekologickom chove ošípaných.  Pomocou nového učebného laboratória by mali lepšie pochopiť procesy a princípy chovu zvierat. Praktická výstava, ktorá sa zmestí do prívesného vozíka, zahŕňa sedem exponátov o rôznych aspektoch chovu ošípaných, ktoré majú vzbudiť zvedavosť návštevníkov a hravým spôsobom priblížiť tému.

Vybudovať rôzne systémy maštale

Návštevníci si môžu okrem iného napríklad vytvoriť ohrady pre výkrm ošípaných rôznych systémov chovu. Okrem toho si môžu vhodením mince digitálne maštaľ zmodernizovať  alebo zistiť, aký je doplatok za bioklobásu. Hravou formou sa základné poznatky o modernom chove ošípaných odovzdávajú fundovaným spôsobom. Dôraz je kladený na ekologickú produkciu živočíšnych produktov. Okrem toho sa vytvára povedomie o pôvode regionálnych potravín.

Urobte hmatateľný chov ošípaných

„Chov ošípaných je spoločensky kontroverzná téma. S učebným laboratóriom chceme urobiť chov zvierat hmatateľným, sprostredkovať súvislosti v poľnohospodárstve a podporiť pochopenie procesov vo výrobe bravčového mäsa,“ vysvetľuje projektová manažérka Bettina Labesius z LBZ. "Naše učebné laboratórium nám umožňuje skúmať prirodzené správanie ošípaných, rôzne podmienky ustajnenia, perspektívu majiteľa zvieraťa a vlastné spotrebiteľské správanie."

Školiť učiteľov

Po intenzívnom plánovaní a výstavbe sa už učebné laboratórium používa. Mobilné učebné laboratórium je určené pre žiakov I. a II. stupňa stredných škôl vo vzdelávacích programoch v chove ošípaných LBZ Echem a pri návštevách stredných škôl. V pláne sú aj vzdelávacie kurzy pre učiteľov.

Porozprávajte sa so spotrebiteľmi

Mobilnú výstavu chce tím LBZ využiť aj na rozhovory so spotrebiteľmi na veľtrhoch, festivaloch či dňoch kampane. Zložité vzťahy v chove zvierat tak možno priblížiť širokej skupine spotrebiteľov.

Financované BMEL

Trojročný projekt „Učebné laboratórium ekologického chovu ošípaných“ potrvá do decembra 2023 a je financovaný Spolkovým ministerstvom výživy a poľnohospodárstva (Bundesministerium für Ernährung und Landwirtschaft – BMEL) na základe uznesenia nemeckého Bundestagu v rámci Spolkového programu ekologického poľnohospodárstva (Bundesprogramm Ökologischer Landbau - BÖL). Učebné laboratórium bude v ​​prevádzke aj po ukončení projektu.

 

Z topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV

Snímka: Bildquelle: Hilitzer/LWK Niedersachsen

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov