Čoraz viac ľudí vyhľadáva potraviny priamo od lokálnych poľnohospodárov. Takto najlepšie podporíme toho, kto svojou tvrdou prácou vyrába potraviny, a zároveň máme viac pod drobnohľadom aj kvalitu. Pekný príklad sme našli na Liptove, v malebnom regióne medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami.
V obci Partizánska Ľupča úspešne rozvíjajú spracovanie mäsa z vlastného horského chovu zvierat. O tom, že ich mäsové výrobky značky Mäs-ko chutia znamenito, svedčí narastúci záujem ľudí z blízkeho, ale už aj ďalekého okolia.
Predstavenie LK-SERVIS, Partizánska Ľupča
V Partizánskej Ľupči nájdeme na hospodárskom dvore, a najmä okolitých horských pasienkoch a lúkach, početné zastúpenie hospodárskych zvierat. Nechýbajú dojnice, produkujúce zdravé horské mlieko, ani výkrmový dobytok a ošípané.
Majitelia miestneho poľnohospodárskeho podniku LK-SERVIS sa pred niekoľkými rokmi rozhodli, že je škoda predávať kvalitný výkrmový dobytok, z ktorého mäso potom často končí v zahraničí. Vydali sa neľahkou cestou získavania povolení a výstavby vlastných spracovateľských kapacít.
V tomto roku tak oficiálne predstavili značku Mäs-ko, označujúcu mäsové výrobky s tradičnou poctivou receptúrou, pochádzajúce z ich vlastného chovu. Spracovávajú len zvieratá odchované u nich doma na Liptove, preto sa vedia plne zaručiť za kvalitu.
Poľnohospodárstvo v horských podmienkach
Poľnohospodári zo spoločnosti LK-SERVIS hospodária na celkovej výmere 1 155 ha, z toho je 613 ha ornej pôdy a zvyšok lúky a pasienky. Pestujú 120 ha repky, 180 ha ozimnej pšenice, 80 ha ozimného jačmeňa, 10 ha hrachu, 120 ha kukurice a na zvyšku krmoviny na ornej pôde. Zabudnúť nesmieme ani na náš druhý chlieb – zemiaky, tie pestujú na jednom hektári.
Nadmorská výška sa v tunajšom chotári pohybuje od 490 až do 1 300 metrov, hovoríme teda o ukážkových horských podmienkach. Chovajú spolu 850 jedincov HZ, z toho 200 dojníc, zvyšok kravy bez trhovej produkcie mlieka, výkrmový dobytok a ošípané.
Zo živočíšnej výroby získavajú cenný maštaľný hnoj, ktorým dokážu ročne vyhnojiť až 20 % ornej pôdy. Čoskoro by sa mohli dostať k ideálu 25 %, pretože majú smelé plány s navýšením počtu zvierat. Takýmto trvalým udržiavaním pôdnej úrodnosti sa dnes môže pochváliť len máloktorý poľnohospodár na Slovensku.
Technika od renomovaného výrobcu
Vzhľadom na silnú živočíšnu výrobu je veľká časť rastlinnej výroby zameraná na produkciu krmovín. Súvisí s tým aj strojové vybavenie, pričom vlastnia kompletné krmovinárske linky od výrobcu Pöttinger. „Veľmi nám pomohla investícia do žacej 3-kombinácie Novacat S10. Kosenie je s týmto strojom rýchle pri zachovaní vysokej kvality práce. Efektivita dopravy zase stúpla kúpou voza Jumbo série 8000, ktorý využívame napríklad aj k narezávaniu slamy. Najnovšie skúšame 4-rotorový zhrabovač s pracovným záberom 12,5 metra,“ opisuje výborné skúsenosti s technikou Pöttinger mechanizátor Pavel Staroň.
Od rovnakého výrobcu vlastnia tiež niekoľko strojov na spracovanie pôdy a sejbu.
Štefan Ščecina
AGROMAGAZÍN
Celý článok bol publikovaný v AGROMAGAZÍNe 9/2022 na stranách 46–47.
Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.