BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

V Dubaji otvorila krytá farmárska spoločnosť Crop One spolu s Emirates „najväčšie vertikálne farmárske zariadenie na svete“. Ročne sa tu má vyprodukovať 1 000 ton listovej zeleniny. Vertikálna farmárska spoločnosť Crop One a cateringová divízia leteckej spoločnosti Emirates oznámili, že v Dubaji otvorili to, čo nazývajú „najväčšou vertikálnou farmou na svete“. Krytá farma sa volá Eco 1, stojí okolo 40 miliónov USD a podľa spoločnosti má rozlohu viac ako 33 hektárov. V hale sú na viacúrovňových regáloch pestované šaláty, špenát, rukola a iná zelenina.

Zariadenie sa nachádza v blízkosti medzinárodného letiska Al Maktoum v Dubaji. Dá sa tam vyprodukovať zberové množstvo 1 000 t za rok (okolo 3 t za deň). Bude slúžiť na zásobovanie cestujúcich viacerých leteckých spoločností a budú ponúkané na predaj v obchodoch v Spojených arabských emirátoch. Zariadenie bolo spustené prostredníctvom spoločného podniku medzi Crop One a Emirates Flight Catering. AgFunder uvádza, že väčšinu investícií do výstavby financoval dlh.

Ambiciózne ciele

Podľa iniciátorov využíva táto hydroponická farma o 95 % menej vody, ako je potrebné pri konvenčnom pestovaní. Systém s uzavretým okruhom je navrhnutý tak, aby cirkuloval vodu cez rastliny, získaval vyparenú vodu a vracal ju do systému. Keďže zelenina rastie v hale, t.j. izolovaná od okolitého sveta, nie sú potrebné žiadne chemicko-syntetické pesticídy a zozbieraná listová zelenina sa nemusí predumývať. Systém je ovládaný aj pomocou umelej inteligencie a strojov.

Uhlíková stopa a energetické problémy sú nejasné

Keďže poľnohospodárska pôda a voda sú v Spojených arabských emirátoch vzácne, krajina musí väčšinu potravín dovážať. S vertikálnou farmou tomu chcete čeliť. Nie je však jasné, či projekt vertikálnej farmy zlepší aj bilanciu CO2 v porovnaní s dovozom. Spoločnosť nechce zverejniť žiadne čísla, uvádza Fastcompany. Je však zrejmé, že zeleninová hala bola doteraz prevádzkovaná klasickou elektrinou.

Okrem toho sa zdá, že jeden zo základných problémov vertikálneho poľnohospodárstva (zatiaľ) nie je v Dubaji vyriešený: spotreba energie. Vonku slnečné svetlo zabezpečuje rast, v interiéri však musia byť rastliny osvetlené. Podľa správy Deutschlandfunk je spotreba elektriny pri vertikálnom pestovaní v Nemecku 1 000 kWh na meter2 za rok.

 

„Vonku slnečné svetlo zabezpečuje rast, v interiéri však musia byť rastliny osvetlené“.   

 

V súčasnosti sú náklady na potraviny z vertikálnych fariem zvyčajne vyššie ako z konvenčného poľnohospodárstva. Zástupcovia priemyslu však dúfajú, že čím väčšie budú prevádzky, tým nižšie budú náklady. V Dubaji bol použitý najväčší možný systém, aby sa znížili náklady na jedlo, povedali operátori médiám. Koľko elektriny systém počas prevádzky spotrebuje, však prezradiť nechcú. Jediné, čo je jasné je, že v súčasnosti sa stále prevádzkuje s fosílnou energiou. Nie je teda zrejmé, či je to udržateľnejšie ako konvenčné poľnohospodárstvo alebo dovážané potraviny. V budúcnosti sa však chcú podľa operátorov spoliehať aj na solárnu energiu.

Na vertikálnej farme v Dubaji sa vraj v budúcnosti budú pestovať aj iné druhy zeleniny a ovocia. Vertikálne pestovanie potravín ako sú zemiaky, kukurica, pšenica či ryža je však podľa odborníkov náročné, pretože vyžadujú veľa priestoru na pestovanie, a preto nie sú ideálne pre vertikálne farmy. „Pravidelné pestovanie pšenice bude vo vertikálnom poľnohospodárstve pravdepodobne ešte ďaleko, kvôli vysokým nákladom na elektrickú energiu a vynaloženému úsiliu v porovnaní s poľnohospodárstvom," hovorí prof. Senthold Asseng z Technickej univerzity v Mníchove.

 

Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Foto: pixabay/Jatuphon Buraphon

Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV, Nitra

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov