BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

Holandskí producenti mlieka dostávajú prísnejšie emisné predpisy. Jednotlivé regióny by mali znížiť emisie dusíka až o 70 %.

Holandská vláda oznámila nové plány na zníženie emisií. Po zavedení kvót na fosfáty v roku 2018 sa pozornosť sústreďuje na dusík. To by mohlo opäť výrazne znížiť produkciu mlieka. Výrobcovia mlieka nedávno protestovali kvôli špeciálnym povoleniam na pastvu, ktoré boli nedávno potrebné (Holanďania nechávajú kravy v maštali na protest proti „absurdnej“ politike dusičnanov).

Cieľom politiky je teraz zásadne znížiť emisie najmä v prírodných rezerváciách. Na tento účel vláda určila rôzne oblasti, v ktorých sa majú emisie dusíka znížiť o 12 až 70 %. V samotných prírodných rezerváciách sa plánuje zníženie o 95 %.

Zastavte sa alebo sa staňte udržateľnejšími

Ako presne majú spoločnosti tieto ciele dosiahnuť, zatiaľ nie je jasné. Politici len naznačujú, že chovatelia dobytka by mohli svoje farmy premiestniť, prípadne ich urobiť udržateľnejšími. Priemyselné organizácie sa zameriavajú predovšetkým na opatrenia na znižovanie emisií.

Holandská mliekarenská organizácia (NZO) sa napríklad odvoláva na návrhy „Future Dairy Farming Coalition“ (pozostávajúcej z Únie farmárov (LTO), Únie mladých farmárov (NAJK), Rabobank a NZO): „Predložili sme konkrétne návrhy na redukciu dusíka, ktoré vypracovala Wageningenská univerzita. Tieto návrhy sú reálne, realizovateľné a majú širokú podporu.“ Kabinet s týmito plánmi dodnes podľa NZO nič nerobí.

"Ako" je stále nejasné

Návrh podmienok však teraz vláda necháva na provincie. Konkrétne opatrenia by mali vypracovať do júla 2023. Celkovo kabinet poskytuje do roku 2035 viac ako 24 miliárd eur na ciele v oblasti prírody, dusíka, vody a klímy vrátane zmien v poľnohospodárstve.

Kritika zo strany združenia farmárov

Holandský zväz farmárov (LTO) odmieta politiku dusíka a nazýva ju „nerealistickými jasnými údermi“ a „diktátom zhora“. „Kabinet sa spolieha na výpočty a uviazne v právnej bažine nefunkčných noriem. Zodpovednosť sa presúva na provincie,“ vysvetľuje LTO. Asociácia teraz dúfa vo viac realizmu pri implementácii opatrení v provinciách.

 

Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV, Nitra

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov