BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

Start-up Vivent využíva umelú inteligenciu na dekódovanie interných signálov rastlín s cieľom poskytnúť prehľad o zdraví rastlín a patogénoch.

Ako možno dlhodobo ušetriť minerálne hnojivá a pesticídy bez straty výnosov? Pomôcť by mohli digitálne technológie. Švajčiarsky start-up Vivent poskytuje prístup založený na umelej inteligencii. Svojím riešením si kladie za cieľ zvýšiť ziskové marže farmárov a zlepšiť kvalitu produktov a bezpečnosť plodín poskytovaním informácií na optimalizáciu podmienok pestovania prostredníctvom meraní vitality rastlín v reálnom čase. Technológia na diagnostiku zdravia rastlín využíva umelú inteligenciu na dekódovanie interných signálov rastlín. Poskytuje tiež pohľad na zdravie rastlín a diagnostikuje patogény a škodcov, vrátane stavu koreňov, ešte predtým, ako sa objavia viditeľné príznaky.

Start-up nedávno získal 10 000 € za svoj obchodný model a stal sa víťazom celoeurópskej súťaže „Digitálne poľnohospodárstvo pre udržateľné potravinové systémy“, ktorú organizujú Európsky inovačný a technologický inštitút EIT Food, LfL Bayern a Siemens. Pre súťaž AgriTech sa hľadali start-upy a inovatívne, digitalizované aplikácie na redukciu hnojív a pesticídov v poľnohospodárstve.

Zistite zdravotný stav rastlín

„Vivent predstavil koncept, s ktorým teraz môžeme porozumieť rastlinám priamo pomocou senzorov,“ vysvetlila Christina Toigo, zakladateľka „Christina Toigo Consulting“ pre sedemčlennú porotu poľnohospodárskych expertov. A jej kolega z poroty Thomas Murr, zakladateľ „geo-konzept“, dodal: „V teréne dokážeme reagovať oveľa rýchlejšie a efektívnejšie, takže v dôsledku toho môžeme výrazne znížiť počet používaných pesticídov.“

Spoločnosť so sídlom v Ženeve sa špecializuje na oblasť elektrofyziológie rastlín a disponuje rozsiahlou databázou údajov z elektrofyziológie rastlín a algoritmov na včasnú diagnostiku pôdnych škodcov, sajúceho a štípajúceho hmyzu na listoch, plesňových a bakteriálnych infekcií, stresu zo sucha a nedostatku živín.

Spoločnosť pomáha farmárom získať prehľad o tom, ako rastliny oznamujú svoj „zdravotný stav“ a ako reagujú na zmeny v podmienkach prostredia alebo na škodcov a choroby. Senzory zachytávajú elektrické signály vysielané rastlinami, aby rýchlo zmerali ich reakcie na zmeny v prostredí. Produkty Vivent sú navrhnuté tak, aby pomohli farmárom optimalizovať podmienky pestovania s cieľom znížiť vstupné náklady.

Výmena s farmármi

Start-up v rámci súťaže realizoval dlhodobejšie testy na kontrolovaných poliach v bavorskom Ruhrstorfe, vrátane záťažových testov na kukuricu suchom. „Zisťujeme, že v poľnohospodárskom sektore existuje veľa technologicky zdatných start-upov, ktoré potrebujú väčší prístup k testovacím oblastiam, aby mohli vyskúšať svoje prístupy a priamo ich overiť,“ hovorí koordinátorka projektu Olivia Spykman z LfL Bayern. „Zúčastnené tímy získali prehľad o výsledkoch nášho výskumu a dokázali cielene kontaktovať farmárov z našej regionálnej siete, aby ešte lepšie porozumeli potrebám zákazníkov,“ dodáva koordinátorka projektu Marie Ammann z EIT Food.

 

Z topagrar preložila a upravila Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV Nitra

Foto: EIT Food

Martina Gondeková, NPPC-VÚŽV, Nitra

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov