tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

V úvode roka 2015 počítame s miernou korekciou cien sóje na globálnych trhoch, čo by sa mohlo prejaviť aj na klesajúcich cenách repky.

Veľmi ale bude závisieť ako sa bude dariť vegetácii sóje v J. Amerike, pre ktorú je počasie v úvode roka kritické pre finálny výnos plodiny. Ceny sóje okrem toho bude ovplyvňovať sila dopytu meraná predovšetkým na strane sily amerických exportov. Exporty by podľa nášho predpokladu mali ostať robustné, keďže Čína považuje súčasné ceny komodity stále za atraktívne a robí masívne nákupy. V druhom kvartáli 2015 potom popri sile dopytu po sóji ovplyvní ceny olejnín ako celku aj rozhodnutie amerických farmárov, koľko hektárov sóje v rámci sejby uprednostnia pred kukuricou. Ako sme už spomínali pri našom výhľade pre kukuricu, v rámci nášho najpravdepodobnejšieho scenára predpokladáme, že pestovateľské výmery sóje v USA ostanú približne rovnaké ako vlani, čo by mohlo byť istou malou podporou pre ceny sóje. Rovnaký trend môže pritom vykázať aj repka, keďže v ročníku 2014/15 medziročne klesli pestovateľské plochy repky v EÚ o 0,2 mil. ha na 6,5 mil. ha (repka aktuálne zasiata na poliach). V 2014 pritom EÚ dosiahla mimoriadny priemerný výnos repky na úrovni 3,6 t/ha, no predpokladáme, že v roku 2015 sa priemerný výnos repky bude hýbať na úrovni 3,3 t/ha, čo je aj dlhodobý priemer. Medziročne nižšie výmery a nižší hektárový výnos tak otvára reálny priestor pre citeľnejší pokles celkovej produkcie repky v EÚ na budúci rok. A to je dobrý dôvod pre to, aby ceny repky dokázali posilniť. V celom tomto pozitívne ladenom scenári sa však skrýva jedna veľká neznáma – koľko sa urodí vo svete sóje v roku 2015?

Rizikom veľa sóje

Aj keď to s cenami repky vyzerá od druhého kvartálu 2015 pozitívne, nesmieme opomínať silnú cenovú koreláciu medzi repkou a sójou. Ak v roku 2015 opätovne dôjde k rastu svetových zásob sóje, cenotvorba olejnín ako celku bude znovu tlačená na nižšie hladiny. Pár faktov hovoriacich pre rast produkcie sóje vo svete: Tohtoročné pestovateľské výmery sóje v Brazílii a Argentíne znovu vzrástli a zatiaľ to vyzerá na rekordnú úrodu. Neznámou je pestovateľská výmera v USA na budúci rok. Aj keď AGROMAGAZÍN v rámci svojho najpravdepodobnejšieho scenára ráta s medziročnou stagnáciou osevných plôch sójou, v tomto momente sa všeobecný konsenzus stále viac prikláňa k rastu budúcich výmer plodiny v USA. Ak bude dopyt po sóji silný až do mája 2015 a exporty z USA zažijú novú rekordnú sezónu, tak ceny sóje nebudú mať ambíciu klesnúť, čo môže farmárov v USA predsa len motivovať k vyšším osevom touto olejninou. A čo ak aj v budúcom roku USA dosiahnu nadpriemerný výnos a to ešte aj pri vyšších pestovateľských výmerách v porovnaní s rokom 2014? V roku 2014 USA vyprodukovali toľko sóje, že dokázali zvýšiť bilanciu koncoročníkových zásob o 400 %, resp. o 10 mil. ton. Ak teraz sóju zasejú na ešte o 2 mil. ha vyššej výmere (prvé odhady hovoria o takomto medziročnom raste výmery), tak sklady v krajine môžu naozaj začať praskať vo švíkoch. V takomto prípade bude nevyhnutné, aby ceny sóje zamierili v druhom polroku pod 8 USD/bušel (293 USD/t), čo korenšponduje s ekvivalentom ceny repky na burze MATIF na úrovni 270 EUR/t. Preto o pozitívnom výhľade budúcich cien repky treba diskutovať s rezervou. V celkovom ponímaní bude pre budúci vývoj cien dosť dôležitá informácia, koľko hektárov sóje zasejú americkí farmári v roku 2015. Ak sa výmery medziročne zvýšia, môže to byť dobrá správa pre budúce ceny kukurice no nie príliš dobrá správa pre budúce ceny olejnín. Ak budú budúce pestovateľské výmery sóje vysoké, potom už ostane len dúfať, že celkový výnos sóje v USA bude podpriemerný. Summa summarum olejniny to budú mať v budúcej sezóne ťažké. Aj preto v našej prognóze napriek očakávanej nižšej produkcii repky v EÚ nepočítame s prílišným posunom cien nahor. Pri štandardných pestovateľských podmienkach by ceny mohli ostať oscilovať medzi 300 až 360 EUR/t. Ak však svet bude znovu zasypaný sójou, potom burza MATIF neochráni ceny repky pred ich prepadom pod hranicu 300 EUR/t.

Viac informácií k očakávanému vývoju cien olejnín v roku 2015 prinášame v ročenke AGROBIZNIS 2015.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov