BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

Prinášame vám rozhovor s NAJ agromanažérom za rok 2021, s ktorým sme sa porozprávali krátko po tom, ako si prevzal toto ocenenie z rúk šéfredaktora AGROMAGAZÍNu Davida Karkulína.

Aké sú vaše prvé pocity z víťazstva v súťaži NAJ agromanažér 2021?

Cením si tohto víťazstva, no jedným dychom musím dodať, že každý z nominovaných v tejto súťaži by sa určite rovnako ako ja mohol stať NAJ agromanažérom roka. Všetci sú totiž skúsení, vzdelaní profesionálni poľnohospodári, ktorí rok čo rok poctivo pracujú a určite by si takýto titul zaslúžili. Cena patrí aj všetkým zamestnancom nášho družstva, bez ktorých by so toto ocenenie nemal nárok získať.  Je to pre mňa pocta, no rád by som toto ocenenie doprial aj ostatným. Srdečne gratulujem pritom všetkým, ktorí si z vyhlasovania výsledkov NAJ slovenský chov a NAJ naše pole odniesli ocenenie.

Agrárny výrobný program OVD GEMERPRODUKT Valice má unikátnu štruktúru, ktorej výsledkom je generovanie vysokých tržieb na hektár obhospodarovanej pôdy. Akým spôsobom dokážete generovať takto vysoké príjmy na jednotku plochy?

Je to veľmi ťažká úloha. Naše družstvo hospodári len na výmere 160 ha, no z tejto výrobnej plochy živí a dáva zamestnanie 31 stálym pracovníkom. Znie to takmer ako bláznovstvo, no keď chcete niečo robiť na úrovni a máte stratégiu, je to možné. Predstavte si pyramídu, ktorej bázu tvorí základná poľnohospodárska výroba, nad ňou je nadstavba semenárstvo, nad tým sú šľachtitelia, nad nimi sú pokusníci a najvyššie výskum. My sme sa dokázali z tej bázy tejto pomyselnej pyramídy zo základnej výroby vypracovať až hore, pričom veľké svetové firmy sa vedia na našu prácu spoľahnúť a sú ochotné s nami uzatvárať zmluvy na vykonávanie výskumu, pokusníctva. Výskumníctvo je pevný bod nášho podnikania, ktorý nám prináša pravidelný príjem. A od toho sa potom odvíja všetko ostatné. Keď sú peniaze, viete robiť nové výsadby, viete investovať do nových technológií a ďalej diverzifikovať výrobu. Bez peňazí, ako tomu bolo pred 10 rokmi, keď človek odovzdal hrozno a ďalší rok pri zbere úrody ešte stále zaň nemal na účte financie, bol rozvoj firmy komplikovaný. No momentálne, keď sme si vytvorili takýto uzatvorený cyklus postavený na výskume pre medzinárodné firmy, ktorého súčasťou je i samotná prvovýroba a finalizácia našej produkcie, je situácia výrazne iná. Široká diverzifikácia výroby nám dáva istotu, že aj keď mráz zničí časť úrody ovocia či nevyjde nejaká plodina, stále je tu nejaká komodita, ktorá nás podrží. Takýmto spôsobom vieme napredovať a súčasne na Gemeri, kde je veľká nezamestnanosť, úspešne zamestnávať ľudí. A na toto sme hrdí, aj keď znovu podotýkam, že dostať sa na úroveň, kde sme dnes, nebolo jednoduché. Osobne som pyšný aj na to, že v našej firme dnes robí výrazne viac vysokoškolsky vzdelaných ľudí, resp. ľudí s maturitou ako na iných agropodnikoch. Máme tu minimálnu fluktuáciu zamestnancov, čo vnímam rovnako za veľkú výhodu, pretože práca so stálym kolektívom, ktorý presne vie, čo má robiť, je jednoduchšia a súčasne efektívna.  

Gro portfólia firmy pod vašim vedením na špecializuje na zákazkový výskum, keď realizujete zákazky prakticky z celého sveta (26 krajín). Ako sa dá preraziť vo vysoko konkurenčnom prostredí globálneho agrárneho výskumu?

To, aby ste sa dostali do tohto fachu, aby ste získali medzinárodný certifikát, no hlavne aby vás uznávali zahraničné firmy ako spoľahlivého partnera, je potrebné rok čo rok konzistentne dosahovať výsledky, ktoré sú uznateľné všade vo svete. Pretože následne jednotlivé štátne autority kdekoľvek vo svete využívajú tieto výsledky na rôzne registračné účely a na ďalší výskum. Napríklad dnes sa začne skúmať nejaká nová molekula účinnej látky, no tento výskum neprebieha len v jednom štáte, ale dajme tomu v 30 až 40 štátoch odrazu. A ak by naše výsledky neboli spoľahlivé a overiteľné aj v ďalších sledovaných podmienkach, na ďalší rok by nám firmy zákazku nedali. Potrebujú partnera, ktorý vie pre nich spraviť prácu v súlade s navrhovanou metodikou a súčasne s nimi odborne komunikovať, interpretovať či včas upozorniť na rôzne situácie ako je napríklad fytotoxicita pri niektorých plodinách či anomálie v dávkach účinných látok či iné problémy alebo prekvapivé zistenia, ktoré si vyžadujú odborné posúdenie. Presne o tom je aj náš GEP certifikát. Ak sa aj náhodou v procese stane nejaká chybička, sme tu nato, aby sme na ňu prišli a upozornili na to. Už viackrát sa nám stalo, že sme prišli na nejaký problém, upozornili sme naň nášho partnera a ten okamžite stiahol v tomto prípade chybnú vzorku účinnej látky zo všetkých ostatných krajín, kde sa táto účinná látka simultánne zo Slovenskom testovala.  

Cítite sa v tejto oblasti viac výskumníkom, či skôr manažérom, ktorý tento výskum manažuje?

Dnes som získal titul NAJ agromanažéra, no ja sa stále viac cítim človekom, ktorý robí od rána do večera a potom večer si sadne za počítač a dokončí si zodpovedne svoju prácu ako niekto kto behá a zariaďuje. Zo mňa by bol napríklad veľmi zlý obchodník a i preto som rád, že na tieto veci máme vo firme odborníkov, ktorí sú v tom, čo robia, naozaj dobrí. A takto to má byť. Človek ako jednotlivec nedokáže plne obsiahnuť všetky profesie, sila spočíva v efektívnej práci kolektívu. Aj to dnešné ocenenie je fakticky o tom, že všetci tí, ktorí majú v našej firme nejakým spôsobom „svoje prsty“, tak práve tieto ich prsty ma vytlačili nahor na piedestál, na ktorom si môžem povedať, že áno, dnes som NAJ agromanažérom.

Čiže skôr výskumník ako manažér?

Poviem to takto. Vinohradníctvo a vinárstvo je moja profesia, mikrobiológia je to, čo mám rád a ovocie je hobby, ktoré prevádzkujem aj s kolegami na 30 ha našej farmy. Som skrátka človek, čo má rád prácu, ktorú robí.

 

Profil NAJ agromanažéra 2021 pána Tótha priniesla aj Farmárska revue.

Celý rozhovor s NAJ agromanažérom 2021 Ing. Františkom Tóthom, PhD. si môžete prečítať v AGROMAGAZÍNe 6/2022 na s. 20-22.

David Karkulín, AGROBIZNIS

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

David Karkulín, Agrobiznis

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov