Limagrain repky

Pondelok 20.mája 2024, meniny má Bernard, zajtra Zina

Iniciatíva Mladí v AGROBIZNISe, ktorej jedným z hlavným iniciátorom a propagátorom je naše vydavateľstvo, predstavuje vybraných absolventov, ktorým UniCredit Bank hradí 6 – mesačnú absolventskú stáž

Obaja ste dostali príležitosť pracovať v špičkových podnikoch na Slovensku. Jeden z nich dosahuje skvelé výsledky v živočíšnej výrobe (Agrocontract Mikuláš, a.s.), druhý zase v rastlinnej výrobe (PPD Prašice, sídlo Jacovce).

Pripravila vás škola dostatočne na to, aby ste sa úspešne etablovali v týchto podnikoch?
Samuel Halmo (SH): osobne si myslím, že škola nás pripravila na zamestnanie pomerne dobre. Nenaučili sme sa všetko, no určite sme získali vedomosti o tom, kde hľadať informácie a ako veci robiť. Samozrejme, určite platí, že škola poskytuje isté smerovanie, no skúsenosti získa človek až samotnou praxou. No určite, škola nám dala dobré základy a teraz prišiel čas tieto vedomosti rozvíjať v praxi.
Miroslav Kubinec (MK): V rámci predmetov živočíšnej výroby je to asi trochu inak. Neviem či je to tým, že živočíšna výroba je zamestnanie, ktoré „smrdí“, ale ja som mal v rámci štúdia predmetov týkajúcich sa živočíšnej výroby vždy pocit, že mnohé z nich boli zatláčané do úzadia, napríklad vo forme voliteľných predmetov. Napríklad taký predmet „Pôrodníctvo“, ktorý je podľa môjho názoru alfou a omegou budúcnosti celej farmy, od ktorej sa odvíja ďalší život dojníc, je len voliteľným. Priznám sa, že pre mňa vysoká škoda začala prvý mesiac po nástupe do súčasného zamestnania. Môžete mi veriť, že som spočiatku mal častokrát sánku dole, pretože som nechápal čo sa deje. Všetko podstatné som sa naučil až na farme. Žiaľ, z pohľadu praktických skúseností mi škola veľa nedala. Ale stále verím v to, že kam veci dotiahnete, záleží hlavne od vás samých.

Ak by ste mohli mladým agrárnym absolventom, prípadne začínajúcim agromanažérom, farmárov vysloviť nejaké posolstvo, aby pokračovali v tom, čo vyštudovali, aké by to bolo?

MK: Ja osobne by som to posolstvo adresoval skôr zamestnávateľom. A tým posolstvom by bolo, aby sa zamestnávatelia neobávali zamestnávať mladých ľudí, pretože v mladých je veľký potenciál a pokiaľ farma chce, aby mala ďalšiu budúcnosť, mali by do nich zainvestovať. Mladí poľnohospodári zas nesmú zastať na jednom mieste, ale musí sa posúvať dopredu spoločne s rozvojom firmy. Názor, že absolventa nezoberiem do zamestnania, pretože nemá prax, nedáva zmysel.
SH: Presne tak. Aj my sme začínali tak, že sme prišli zo školy a učili sme sa. Mnohí zamestnávatelia by chceli človeka hneď s praxou, no mnohí z nich zabudli, že i oni kedysi vyšli zo školy neskúsení a tiež sa učili. A pre mladých môj odkaz by bol asi taký, že ak sa spočiatku nedarí, tak treba zaťať zuby a nepoľaviť. Možno výsledky spočiatku nebudú optimálne, no to neznamená, aby sme prestali pracovať na sebe.

Celý rozhovor s S. Halmom a M. Kubincom si môžete prečítať v AGROMAGAZÍNe 05/2012.

agropoistenie

deň pola

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov