tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Piatok 04.oktobra 2024, meniny má František, zajtra Viera

Znie vám tento slogan nedôveryhodne? Ako nepravda ktorá nemá riešenie?

Ako provokácia?Áno, máme v úmysle mierne vyprovokovať reakcie k situácii, ktorá sa v poľnohospodárstve dlhodobo vyvíja, o situáciivo zvyšovaní priemerného veku, o znižovaní pracovných príležitostí v odvetví, o nízkej atraktívnosti pre mladých, nevytváraní podmienok pre rast mladých ľudí, o postojoch samosprávy a exekutívy k mladým, o rozvoji vidieka, ktorý má budúcnosť iba v budúcnosti mladých. Pozrime sa na Zelenú správu MP SR, čo nám hovorí? Hovorí predovšetkým o pracovníkoch, pracovnej sile nie o kreatívnych farmároch zo súkromných fariem či družstiev. Nezakladá žiadne záväzky, návrhy, podpory, snahy o zlepšenie vývoja. Zelená správa hovorí o tom, že počet zamestnancov sa v odvetví znížil od roku 1990 o 71 %. Hovorí o tom, že pracovníkov ubudlo za rok 2009 o takmer 10 %. Hovorí o tom, že poľnohospodárstvo je skôr o mužoch, ktorých pracuje viac ako 71 %. Hovorí o tom, že sa opätovne znížil počet pracovníkov od 35 rokov o 5900 osôb a do 24 rokov o 1400. Hovorí o tom že 2/3 pracujúcich v poľnohospodárstve mali viac ako 45 rokov. Hovorí o tom, že počet vysokoškolsky vzdelaných pracovníkov v poľnohospodárstve je 7 %.
Je zrejmé, že tento vývoj je trvalý a prehlbujúci sa. Na druhej strane poľnohospodárstvo čakajú výzvy zmien poľnohospodárskej politiky, potreba vyššej efektívnosti, potreba progresívneho konania, biznisu, hospodárenia. Je to proste o mladej generácii, či chceme alebo nechceme. To musí celá generácia akceptovať a snažiť sa pomôcť omladnutiu vidieka a poľnohospodárstva. Nie iba po stránke vekovej štruktúry, ale predovšetkým jeho ekonomickej sily, atraktívnosti, trvalej udržateľnosti, radosti života na vidieku. A k tomu je potrebné aby existoval komplexný projekt rozvoja vidieka a jeho ekonomického omladnutia, ale i jednotlivé konkrétne kroky .
Od počiatku transformácie odvetvia uplynulo takmer 20 rokov a v tejto veci sa neurobilo vôbec nič. V obrovskej škále podpôr, programov, dotácií, projektov je úplne mizivé percento zameraných na rozvoj mladých a ich uplatnenie, stabilizáciu. V rezorte školstva, pôdohospodárstva, i regionálneho rozvoja. Za dvadsať rokov sa spotrebovali sily a zdroje na transformácie, technologickú inováciu, v bojoch o dotácie a podpory, riešenie permanentnej krízy. Medzi tým mladí pochopili, že spoločnosť má malý záujem o ich rozvoj a život na vidieku.
Kde začať, keď sa všetko zdá tak neriešiteľné, neriešené a neuchopiteľné? A kto by mal začať? Tí ktorí to majú v popise práce, ministerstvá a vláda? Tí, ktorí sú pri mladých najbližšie – školstvo, učitelia, profesori? Tí ktorí sa o mladých starali a majú skúsenosti, alebo samotní mladí? Asi bude potrebné začať diskusiou, nabaľovať na myšlienky ľudí, zaťahovať do diskusie inštitúcie, záujmové skupiny, predovšetkým mladých, postaviť písaný dokument a manuál, ako rozpletať klbko problémov a kreovať ich riešenie, vybaviť ho aj potrebnými zdrojmi. Nech si každý z balíka problémov vezme tie svoje a snaží sa ich riešiť.
Predsa niekoľko myšlienok na začiatok:

Školstvo?
Nestálo by za to, keby sa vo väčšej miere nadviazali priame vzťahy medzi podnikmi, strednými odbornými školami, Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou, regionálnými komorami a združeniami. Nestálo by za to priamo smerovať jednotlivých študentov do jednotlivých podnikov, trvalo s nimi pracovať? Nestálo by za to celebrovať nie iba vynikajúcich študentov ale predovšetkým mladých ľudí, ktorí chcú na vidieku zhodnocovať svoje vzdelanie, žiť tam, zamestnať sa tam, alebo hospodáriť?
Nestálo by za to mladých viac zaťahovať do rozhodovacích procesov, učebných plánoch a rozpočtovať na nich prostriedky?

Poľnohospodárska samospráva?
Nestálo by za to, aby regionálne komory organizovali pre mladých v regiónoch konkrétne programy, zamerané, ktoré by otvorili praktický svet vidieka? Dobré by bolo, aby mladí mali i väčšie slovo v orgánoch komory.

Samospráva obcí?
Nestálo by za to, aby samospráva na dedinách viac spolupracovala s podnikmi, farmármi, hľadala i riešenia, ako by mladý farmár mohol začať?

Exekutíva?
Nestálo by za to, aby exekutíva, vytvorila skutočný komplexný program „ Mladí“ ujala sa koordinácie potrebných procesov? Nestálo by za to, aby sa masívnejšie pre obdobie po roku 2013 vytvorili programy podpôr pre mladých farmárov, programy podpory pracovných miest pre mladých, aby prijatie investičných projektov bolo spojené s účasťou mladých v podnikoch, aby sa založil program podpory nájmu pôdy pre mladých na SPF?

Médiá?
Nestálo by za to, aby sa médiá sústredili viac na pozície mladých na vidieku, aby vidiek spájali viac s mladými?

AGROMAGAZÍN a UniCredit Bank, Slovakia,a.s., spájajú ďalší vývoj vidieka jednoznačne s mladými. V tomto zmysle chcú obaja partneri podporovať diskusiu a konkrétne projekty
zapojenia mladých do rozvoja vidieka. Považujte prosím tento príspevok ako prvý k téme „ Mladí v poľnohospodárstve“. Prvým skutočným príspevkom by mal byť míting „Mladí v agrobiznise“ v rámci Agrosalón 2011 v Nitre.
UniCredit Bank, Slovakia spoločne s AGROMAGAZÍNom, kde vzniká myšlienka potreby naštartovať proces uplatnenia mladých na vidieku, vidí svoj priestor predovšetkým v osvete ale konkrétne i podpore mladých na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite, v spolupráci s AGROMAGAZÍNom, v odovzdávaní skúseností v ekonomike, financovaní.

Jaromír Matoušek,
UniCredit Bank, Slovakia

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

agrofilm 2024

pottinger

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov