Limagrain seminar

Streda 29.novembra 2023, meniny má Vratko, zajtra Ondrej/Andrej

J. Huba

Novembrovú Tému mesiaca nášho časopisu Slovenský CHOV venujeme holsteinskému šampionátu. Minulý mesiac to bol Simmental cup.

Šéfredaktor Marián Dukes v hlavných článkoch tejto rubriky pre neho charakteristickým spôsobom opisuje dianie v jednotlivých súťažných kolách so zreteľom na komentáre rozhodcov k vystavovaným zvieratám. Z jeho textov sa dozvedáme, že na výstavu prišli naozaj špičkové dojnice (pri oboch plemenách v počte nad 40), ktoré chovatelia perfektne pripravili.

Myslím, že všetci, ktorí sa týchto vydarených podujatí zúčastnili, s ním súhlasia. A ja veľmi rád i z tohto miesta ďakujem všetkým, ktorí priložili ruku ku skvelému dielu. Na jeseň sa konali i ďalšie vydarené výstavy či odborné podujatia. Išlo o výstavu mäsového dobytka v Medziankach (informácie o nej nájdete tiež v novembrovom vydaní Slovenského CHOVu), Chovateľský deň ošípaných (aj k nemu sa v novembrovom Slovenskom CHOVe vraciame) a každoročný záver ovčiarskej sezóny – Demeter. Na troch z týchto podujatí som sa osobne zúčastnil (holštajnské, slovenské strakaté a ošípané).

Na základe toho môžem konštatovať, že jediné negatívum, ktoré som spozoroval, bola nižšia účasť chovateľov, než by si tieto skvelé akcie zaslúžili. V tejto súvislosti sa snažím vžiť do úlohy chovateľa. Hlavne takého, ktorý má stále živočíšnu výrobu pestrú. Poznám mnohých, ktorí chovajú aj holštajnské, aj slovenské strakaté dojnice. U mnohých nachádzame kombináciu chovu dojníc a dojčiacich kráv či chovu dojníc a ošípaných. Častá je kombinácia slovenské strakaté dojnice a ovce či dojčiace kravy a ovce. Alebo i „všetko dokopy“. Tu ďalšie premýšľanie na tému ako zvýšiť počet chovateľov na výstave nechávam na čitateľa.

Prejdem k Národnej výstave hospodárskych zvierat, konanej počas Agrokomplexu. Určite platí, že tu už viac rokov návštevníci nevidia tie najkrajšie dojnice z populácie, ani najlepšie ošípané. Dôvod je jasný – obrovské horúčavy, ktoré sa z roka na rok stupňujú. Pri ošípaných aj Africký mor.

Výstava zvierat počas Agrokomplexu je však veľmi dôležitá. Ukázať temer stotisíc návštevníkom (a ďalším stotisícom cez médiá – ktoré sem rady chodia), že na Slovensku stále chováme kvalitné a zdravé zvieratá, je esenciálne. Teda, ak ozaj chceme, aby spotrebitelia kupovali domáce mliečne či mäsové výrobky.

Na druhej strane podľa mňa platí, že ak by bola výstava Agrokomplex bez kvalitných zvierat, mala by o polovicu návštevníkov menej. Zdá sa mi logické, že Expozíciu ŽV by mali čoraz väčším počtom kvalitných jedincov napĺňať tí, ktorí svoju produkciu finalizujú výrobou a predajom lokálnych mliečnych či mäsových výrobkov. Predstavili sme ich počas formátu #dotkni_sa_života. Videá, približujúce jeho účastníkov stále prinášame na tomto portáli a našej facebookovej stránke.

 

Ján Huba

Tento text nájdete v novembrovom vydaní Slovenského CHOVu na s.3.

Časopis Slovenský CHOV si môžete predplatiť tu.

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov