tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 27.septembra 2023, meniny má Cyprián, zajtra Václav

M. Dukes

Vo svojich príhovoroch často používam príklady z vlastného života. Ešte počas štúdia na strednej škole mi ráno spolužiačka, ktorá mala u nás v paneláku „frajera“, položila otázku: „Vieš, že vo vašom vchode včera horelo?“ Moja odpoveď bola jednoduchá: „Viem, ja som ho pomáhal hasiť!“ Tým som ju úplne odzbrojil a viac sa na to nepýtala. Nie že by som bol vtedy aktívny hasič, len som pomohol vyviesť nášho malého suseda z horiaceho bytu, v ktorom sa chytil televízor sovietskej výroby. Ten našťastie uhasil môj kamarát – rovesník.

Isto premýšľate, prečo som vytiahol túto viac ako 30 rokov starú historku. Odpoveď znie, lebo medveď. A to doslova. Inak sa na udalosť pozerá človek, ktorý niečo konkrétne zažije a inak ten, kto o tom len číta, resp. sa o tom dozvie z médií. Nedávny útok medveďa na mladého farmára rozprúdil intenzívnu diskusiu na celom Slovensku. K téme sa vyjadrili skoro všetci a názorové spektrum bolo skutočne široké - od poplašných správ až po zľahčovanie udalosti. Značnú iniciatívu vyvinuli aj niektorí politici, čo by sa dalo vnímať ako súčasť predvolebného boja. Pravda je zrejme niekde uprostred.

Poďme však k meritu veci. Ako som už naznačil, dôležitý je pohľad zainteresovaného človeka. Je rozdiel, či sa s medveďom „stretne“ turista alebo farmár, ktorý vykonáva svoju prácu na miestach, kde to robieva bežne. Pokiaľ mu vznikne „len“ škoda na zvieratách, má svojím spôsobom šťastie (hoci mohol utrpieť stratu usmrtením jeho zvierat). Ak sa však výsledok stretnutia podpíše na jeho zdraví, nebodaj je jej dôsledkom jeho smrť, situácia prestáva byť len štatistickým údajom. A to aj vtedy, ak ide o vám neznámu osobu. Ak sa však dozviete, že medveď zaútočil na človeka, ktorého poznáte, správa sa dotkne aj vás. Inak to nebolo ani v spomínanom prípade. Objektom „záujmu“ medveďa v Turci sa stal totiž účastník našej súťaže Môj život na gazdovstve a NAJ agro chlapec - farmár telom i dušou Kristián Sedlačko.

Nielen kvôli nemu, ale najmä kvôli pokoju všetkých chovateľov hospodárskych zvierat by bolo treba konať. Konať rozumne a uvážene. Treba si sadnúť za stôl a diskutovať na odbornej báze bez emócií a demagógie.

 

Marián Dukes, AGROMAGAZÍN

Tento text nájdete publikovaný v augustovom vydaní AGROMGAZÍNU na s.5.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov