tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

D. Karkulín

Kde sa momentálne nachádzajú komodity z pohľadu ekonomického cyklu a investičného apetítu investorov? Kapitál má totiž tendencie sa prelievať medzi dlhopismi, akciami a komoditami.

Pokles inflačných tlakov v ekonomike momentálne nenahráva v prospech investícií do komodít, pričom hlavný komoditný index ostáva od mája 2022 v poklesnom trende. Od júna 2023 však tento index eviduje cenový vzostup a pokusy dostať sa technicky do dlhodobého rastového trendu, no nateraz sa mu to zatiaľ ešte nepodarilo. I preto musíme byť v otázke šancí ďalšieho rastu cien komodít opatrní. Ale v tomto roku sme však videli na trhu minicyklus rastu cien dlhopisov, aktuálne vidíme rast cien na akciovom trhu a ak súčasný ekonomický minicyklus bude prebiehať ako tradične prebieha, potom by mal nasledovať i rast cien komodít. Predpokladáme, že najväčšia ekonomika sveta – USA, v júni zaknihovala svoje minimum inflácie a od júla začnú inflačné tlaky v krajine opäť rásť. Komodity by to z tohto hľadiska mohlo pomôcť podporiť v cenovom raste. Stále však vidíme v horizonte 6 až 12 mesiacov ako reálne riziko príchod recesie do vyspelých ekonomík (Eurozóna už technicky v recesii je) a to predstavuje riziko, že cenám komodít avizovaný cenový rast dlhodobo nevydrží.

Slovenský trh pritom po žatve bude presýtený komoditami, čo naznačuje na to, že ceny na domácom trhu sa môžu spočiatku pohybovať citeľnejšie pod cenami MATIF ako býva historický priemer. Speňažovať novú produkciu plodín tak bude výzvou. Verme ale, že máme pred sebou dočasný cenový rast plodín, ktorý nám dá (napriek vyšším domácim negatívnym cenovým prémiám voči MATIFu) príležitosť speňažiť produkciu za vyššie ceny. Majme ale na pamäti, že ak sa začne zhoršovať ekonomická situácia vo svete, ceny komodít môžu opäť otočiť a zamieriť na nové minimá.

 

David Karkulín, AGROBIZNIS

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov