tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Štvrtok 28.septembra 2023, meniny má Václav, zajtra Michal/Michaela

M. Dukes

V týchto dňoch bojujeme u nás doma so škorcami. Tie možno milé, v podstate však veľmi otravné vtáky sa nás snažia pripraviť o úrodu čerešní. Máme smolu, že sme sa rozhodli pre skorú odrodu (karešovku). Škorcom je to v podstate jedno a pasú sa aj na susedovej čerešni, ktorá sa ešte len začína „hanbiť“. My sme znížili ich tlak malým trikom.

Na strom sme zavesili tablet, v ktorom sme spustili krátke audio so zvukovými prejavmi rozličných dravcov. Zvukový súbor beží vďaka vymoženostiam moderného softvéru stále dokola. Najprv to bolo len cez deň a postupom času 24 hodín. My síce vstávame cez pracovný týždeň okolo 5,30 hod., to sa však títo „nájazdníci“ už dávno zvyčajne hostili na našej čerešni. Zvuková kulisa síce úplne neodradila škorce od náletov na našu záhradu, je ich však podstatne menej ako v záhrade nášho suseda, kde by ste ich narátali desiatky.

Prečo som začal práve témou škorcov? Dôvod je prostý. S blížiacim sa termínom predčasných parlamentných volieb sa roztrhlo vrece s populistickými nápadmi politikov ako rozhadzovať peniaze zo štátneho rozpočtu. Podobne ako vtáčky nebeské, ani oni nesejú a nežnú a je o nich postarané. Okrem prirovnania k škorcom by sa na ich aktivity dala použiť aj rozprávka o troch grošoch. Akurát jej obsah je značne pokrivený. Berú si zo štátneho rozpočtu, čosi dávajú sebe a do budúcnosti požičiavajú často aj zo zdrojov, ktoré ešte nie sú k dispozícii. Takto často doslova prejedajú „groše“, ktoré by mali byť určené na budúcnosť (vrátane horších časov).

Keďže termín predčasných volieb je, podobne ako v roku 2002, v septembri, je vysoko pravdepodobné, že cieľom ich predvolebnej kampane bude aj tohtoročný Agrokomplex. Oči a uši treba mať otvorené nielen v tomto čase, ale treba sa pozrieť aj do minulosti (bližšej či vzdialenejšej), aby ste pri svojom rozhodovaní vzali do úvahy aj to, ako sa správali a čo robili (a dosiahli) kandidáti svojou aktívnou politickou činnosťou. Nie že by nemal nikto z nás právo na omyl, ale mnohé zmeny ich postojov a správania bývajú len predstierané. Ich cieľom je udržať si priazeň voliča za každú cenu. Aj za cenu, že svojím správaním budú permanentne rozdúchavať vášne a „zhumplujú“ verejné financie.

God save Slovakia.

Marián Dukes, AGROMAGAZÍN

 

P.S.: Tento komentár som napísal 5.6. 2023, teda ešte v čase pred hlasovaním o vyslovení dôvery prvej „úradníckej“ vláde v histórii. Rokovanie i hlasovanie ukázalo, že predchádzajúce riadky neboli slovom do vetra. Obsah niektorých vystúpení poslancov prerazil dno politickej kultúry. Nestojí mi za to, aby som sa nad nimi rozčuľoval. S radosťou dám tejto vláde nielen povestných 100 dní. Možno zistíme, že sme tu nič lepšie ešte nemali a možno budeme sklamaní. Určite však nie tak, ako sme to zažili vo väčšine prípadov za posledných 34 rokov.

 

Pôvodná verzia komentára bez dôvetku bola publikovaná v júnovom vydaní AGROMAGAZÍNu a s.5.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Ilustračná snímka: www.wikipedia.org

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov