Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

J. Huba

Od 5. do 8. mája sme boli s manželkou v rakúskom údolí Pinzgau – kolíske pinzgauského plemena. Videli sme mnoho pinzgauských zvierat. Boli sme aj na výstave v Mittersille. V Podturni, na 28. chovateľskom dni, som teda mohol porovnávať.

Pri zohľadnení skutočnosti, že slovenskú populáciu tvorí už len niekoľko stoviek dojníc, to pre našich v Podturni vystavujúcich chovateľov nevyznieva vôbec zle. Osem dojníc z 2 podnikov (Trstená a Kvačany) by sa mohlo včleniť medzi približne 100 kráv vystavovaných v Rakúsku. Určite by neobsadili popredné miesta, neboli by súčasťou postupujúcich v rámci svojich vekových kategórií, ale neboli by ani úplnými outsiderkami.

V Podturni bolo tento rok vystavených významne viac jedincov zo systému dojčiacich kráv (prezentovali chovy z 5 podnikov) ako z dojenej populácie. Reflektuje to vývoj v našej pinzgauskej populácii (prevaha dojčiacich kráv). V údolí Pinzgau sme dojčiace pinzgauské kravy nezaznamenali, ani na výstave v Mittersille. Nemôžem teda porovnávať. Je ale potrebné otvorene povedať, že mäsové kolekcie v Podturni boli dosť heterogénne z hľadiska zovňajšku, ako aj kondície. Tvoriaca sa slovenská populácia mäsového pinzgauského plemena potrebuje intenzívnu šľachtiteľskú prácu aj optimalizáciu systému a organizácie chovu.

Veľký význam bude mať výber špičkových plemenníkov na pripúšťanie a „nešetrenie“ financiami pri ich kúpe. V rámci chovateľského dňa boli komisiou hodnotené 3 býky z PD LČV Čimhová. Ide o kvalitné zvieratá s výborným rodokmeňom. Príkladom optimálneho mäsového pinzgauského plemenníka je vystavený dospelý býk línie Roemer z toho istého podniku. Redakcia časopisu Slovenský CHOV mu udelila titul NAJkrajšie zviera výstavy.  

Zoznam najlepších zvierat z Podturne je uvedený v tabuľke. Srdečne vám k úspechu blahoželáme. Manažmentu a pracovníkom všetkých 8 vystavujúcich podnikov patrí veľká vďaka za prípravu zvierat a ich privezenie do Podturne, napriek veľmi nepriaznivému počasiu. Poďakovať je potrebné aj študentom SOŠ polytechnickej v L. Mikuláši za pomoc pri organizovaní výstavy a prípravu bonitérok Kristínky Zlejšej a Dianky Syčovej. S odbornou komisiou mali úplnú zhodu pri výbere šampiónky a dojnice s najlepším vemenom.

Hoci sme sa v Podturni museli ukrývať pred dažďom, nevyvolalo to žiadnu nervozitu. Tu totiž platí, že sa stretávajú priatelia pinzgauského dobytka a medzi nimi vždy panuje prirodzené ľudské priateľstvo, prejavujúce sa úprimnými rozhovormi a radosťou zo vzájomného zdieľania sa. Veľkú zásluhu na tom majú organizátori – manažéri a členovia Zväzu chovateľov pinzgauského dobytka na Slovensku a hostiteľská akciová spoločnosť Agria, ako i sponzori tohto milého podujatia s dlhou históriou.

 

Ján Huba, NPPC – VÚŽV Nitra      

Snímky: Marián Dukes, Slovenský CHOV

Na titulnej snímke komisia mladých (zľava čupiace Diana Syčová a Kristína Zlejšia). 

 

Výsledky XXVIII. chovateľského dňa pinzgauského plemena v Podturni

Poradie

Číslo zvieraťa

Chovateľ

Plemenné býky

1.     miesto

SK000813595029

PD LČV Čimhová

2.     miesto

SK000813595021

PD LČV Čimhová

Mladšie kravy

1.     miesto

SK000813190581

PD Liptovské Hole Kvačany

2.     miesto

SK000812836208

PD Trsteník Trstená

Staršie kravy

1.     miesto

SK000812552125

PD Liptovské Hole Kvačany

2.     miesto

SK000812836208

PD Trsteník Trstená

3.     miesto

SK000812657772

PD Liptovské Hole Kvačany

Šampiónka/

najlepšie vemeno

SK000812836109

PD Trsteník Trstená

Kolekcie dojčiacich kráv

1.     miesto

-

PD Spišské Bystré

2.     miesto

-

Agronova Eko, s.r.o., Liptovská Sielnica

3.     miesto

-

PD Smrečany

4.     miesto

-

PD LČV Čimhová

Kolekcie jalovíc

1.     miesto

-

AGRIA, a.s., Liptovský Ondrej

NAJkrajšie zviera výstavy

(cena Slovenské CHOVu)

SK000813205003

(Rolbas – REM-508)

PD LČV Čimhová

Komisia mladých

1.     miesto

SK000812966323

PD Liptovské Hole Kvačany

 Šampiónka/

najlepšie vemeno

 SK000812836109  PD Trsteník Trstená

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov