Utorok 06.júna 2023, meniny má Norbert, zajtra Róbert

L. Debnárová

Trochu sa nám posúva sezóna, a tak už v apríli vidíme rozkvitať marhule, orgován či žltú repku na poli. Zrazu vypukne zeleň. Slniečko nás láka von, do záhradiek a na výlety. Bzučia včielky, všetko je veselšie, živšie. Aj vzťahy.

V akejkoľvek komunikácii odhaľujeme niečo zo seba a svojho vnímania sveta. Ak sme plní nenávisti, závisti alebo sa cítime dotknutí, ohrdnutí, tryská to z našich úst. A často stačí vnímať iba tón hlasu či mimiku tváre. Obsah slov nie je ani potrebný.

Keď sa začiatkom apríla spustila mediálna lavína okolo ukrajinského obilia, denne ma ako tajomníčku Združenia pestovateľov obilnín bombardovali novinári s otázkami. Ale zároveň sa vyrojilo množstvo známych i neznámych, ktorí sa mi do emailu či telefónu najskôr potrebovali posťažovať, vyžalovať a vyjadriť svoje rozhorčenie nad celou situáciou. Prskali žlčou na všetky strany, hľadali vinníka, zúfali si, ale zároveň poznali odpovede na všetky problémy.

Vypočula som si slová o „nenažratých“ poľnohospodároch, prípadne potravinároch, ale nikomu nenapadlo, že ceny v obchode tvoria obchodníci. Hovorili o cielenej otrave pesticídmi a likvidácii slovenského národa, ktorý, mimochodom, dlhé desaťročia konzumoval ošetrované produkty, napr. zemiaky práškované prípravkom DDT. Do toho politici stupňovali emócie v snahe získať si voliča zrejme práve z tejto skupiny sťažovateľov. Téma bola horúca...

Chcelo by to viac pochopenia a úcty.

V Amerike som sa naučila jedno pekné heslo: „Take it easy.“ Dalo by sa preložiť ako „kľud, ber to zľahka“. Je pravda, že proti nákladu negatívnej energie musí byť človek dobre obrnený, aby si ju nepripúšťal príliš k telu. Občas sa každý z nás potrebuje zbaviť jej nánosov. Ale bolo by snáď lepšie, keby sme to „odventilovávali“ nie na iných ľuďoch, ale radšej v prírode, na čistom vzduchu alebo pri športe. Skúste to a svet zrazu uvidíte v inej perspektíve a s kyslíkom v pľúcach sa aj škvŕn na duši zbavíte akosi ľahšie.

Je tu krásna jar a príroda sa sama ponúka, aby ste ju navštívili, nasali jej vône. Dýchajme zhlboka, počúvajme srdcom, vnímajme to ticho a zamilovaný spev vtákov... Možno potom si uvedomíme, ako dobre sa máme a že zbytočne riešime problémy emotívne. Každý z nás si zaslúži aspoň štipku úcty. Najmä tí, ktorým záleží na kvalitných potravinách pre domáce obyvateľstvo. Tí, ktorí sa denne starajú o chod fariem či spracovateľských podnikov.

Prajem vám všetkým veľa pochopenia a lásky.

 

Lada Debnárová, 26.4.2023

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov