Málokto vie, že dobré pasienky sú ako les. Vďaka mikroorganizmom, ktorým sa úžasne darí v pôde, primerane ušľapávanej pasúcimi sa zvieratami. Keď tie do jej povrchu vtláčajú svoje výkaly.
Tieto mikroorganizmy majú výbornú schopnosť prispievať k viazaniu (sekvestrácii) uhlíka zo vzduchu. Optimálne obhospodarované pasienky sme našli v horskej obci Brvnište neďaleko Považskej Bystrice. Už teraz koncom apríla krásne zelené obklopujú celú obec. Temer 50 čiernych kráv – každá s teľaťom – sa farebne veľkolepo snúbi so sýtou zeleňou.
Počas roka budú mať k dispozícii 80 hektárov pastevnej plochy. Aby sa spolu s teľatami do odstavu s následným výkrmom do 15 mesiacov mali čím živiť, farma potrebuje na výrobu senáže a sena pre zimné kŕmenie ďalších 70 ha lúk.
Po 15 mesiacoch prejdú zvieratá (okrem odchovávaných plemenných býkov) pár metrov a bez stresu sa dostavia na tunajší malý, moderne vybavený bitúnok. Jeho súčasťou sú chladiarne a komory na zretie mäsa. A hneď vedľa je predajňa ich kvalitných produktov. Nielen hovädziny (optimálne vyzretej), bravčoviny (aj krížence mangalica x durok), ale aj čerstvých vajec od nosníc, ktoré chovajú vo voľnom výbehu, rovnako i brojlerové kurčatá.
A vedia aj, čo je moderný marketing, predávajú aj cez e-shop, dovezú výrobky k vašim dverám, majú modernú webstránku (www.farmabrvniste.sk). Sú presne takí, akých chce vydavateľstvo Slovenský CHOV so spolupracujúcimi inštitúciami predstaviť na výstave Agrokomplex v rámci nového, inovatívneho formátu Dotkni sa života (#dotknisazivota).
Ďakujeme pánovi Marekovi Fortuníkovi – spolumajiteľovi farmy (víťaz vlaňajšieho ročníka súťaže NAJ slovenský chov v kategórii dojčiacich kráv) za predstavenie tohto jedinečného podniku. Viac sa o téme nenahraditeľnosť pasienkov pri sekvestrácii uhlíka - ako aj o tomto nádhernom zelenom chotári - dozviete v júni v relácii Farmárska revue a na tomto portáli a Facebooku.
Ján Huba, NPPC – VÚŽV Nitra a Ivan Nemčovský, ZCHMD Ivanka pri Nitre