tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

J. Huba

Málokto vie, že dobré pasienky sú ako les. Vďaka mikroorganizmom, ktorým sa úžasne darí v pôde, primerane ušľapávanej pasúcimi sa zvieratami. Keď tie do jej povrchu vtláčajú svoje výkaly.

Tieto mikroorganizmy majú výbornú schopnosť prispievať k viazaniu (sekvestrácii) uhlíka zo vzduchu. Optimálne obhospodarované pasienky sme našli v horskej obci Brvnište neďaleko Považskej Bystrice. Už teraz koncom apríla krásne zelené obklopujú celú obec. Temer 50 čiernych kráv – každá s teľaťom – sa farebne veľkolepo snúbi so sýtou zeleňou.

Počas roka budú mať k dispozícii 80 hektárov pastevnej plochy. Aby sa spolu s teľatami do odstavu s následným výkrmom do 15 mesiacov mali čím živiť, farma potrebuje na výrobu senáže a sena pre zimné kŕmenie ďalších 70 ha lúk.

Po 15 mesiacoch prejdú zvieratá (okrem odchovávaných plemenných býkov) pár metrov a bez stresu sa dostavia na tunajší malý, moderne vybavený bitúnok. Jeho súčasťou sú chladiarne a komory na zretie mäsa. A hneď vedľa je predajňa ich kvalitných produktov. Nielen hovädziny (optimálne vyzretej), bravčoviny (aj krížence mangalica x durok), ale aj čerstvých vajec od nosníc, ktoré chovajú vo voľnom výbehu, rovnako i brojlerové kurčatá.

A vedia aj, čo je moderný marketing, predávajú aj cez e-shop, dovezú výrobky k vašim dverám, majú modernú webstránku (www.farmabrvniste.sk). Sú presne takí, akých chce vydavateľstvo Slovenský CHOV so spolupracujúcimi inštitúciami predstaviť na výstave Agrokomplex v rámci nového, inovatívneho formátu Dotkni sa života (#dotknisazivota).

Ďakujeme pánovi Marekovi Fortuníkovi – spolumajiteľovi farmy (víťaz vlaňajšieho ročníka súťaže NAJ slovenský chov v kategórii dojčiacich kráv) za predstavenie tohto jedinečného podniku. Viac sa o téme nenahraditeľnosť pasienkov pri sekvestrácii uhlíka - ako aj o tomto nádhernom zelenom chotári - dozviete v júni v relácii Farmárska revue a na tomto portáli a Facebooku.

 

Ján Huba, NPPC – VÚŽV Nitra a Ivan Nemčovský, ZCHMD Ivanka pri Nitre

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov