Štvrtok 26.januára 2023, meniny má Tamara, zajtra Bohuš

J. Huba

Obec Baďan v okrese Banská Štiavnica má na titulnej stránke svojho webu fotografiu pasienkov s kravami. Dôvodom je zrejme jedinečný výhľad z okolia tunajšieho kostola s románskou rotundou z 12. storočia na krásne upravené pasienky na kopcoch oproti. Ešte v sobotu 14. januára boli zelené.

A páslo sa na nich početné stádo – viac ako 100 jedincov. Išlo o mäsové kravy s jalovičkami, určenými zrejme na ďalší chov. Pri krásnom slnečnom svite, bezvetrí a teplote plus 8 stupňov Celzia sa temer bez výnimky všetky zvieratá pásli. Samozrejme, len do chvíle, kým sme sa ku nim priblížili s cieľom podeliť sa s touto v minulosti nevídanou scenériou januárovej pastvy v nadmorskej výške 500 metrov i s vami – čitateľmi portálu Agrobiznis.

Akoby príroda chcela zvieratám vlaňajšie nežičlivé, extrémne suché jarné i letné mesiace nahradiť priaznivou jeseňou i prvou polovicou zimy. V čase, keď je väčšina skladov krmív kvôli len polovičnej úrode oproti priemeru predchádzajúcich rokov poloprázdna, si ešte zvieratá majú čo „odhryznúť“ na temer zelených pastviskách.   

A treba i zdôrazniť, že ide o pasienky príkladne udržiavané. Platí to pre celé toto územie od obce Jabloňovce až po jazero Počúvadlo. Samozrejme, nie v celom tomto regióne je to vďaka spásaniu hospodárskymi zvieratami. Ale v chotári obce Baďan (i v tesnej blízkosti Jabloňoviec) to, našťastie, stále platí a verme, že tu realitou chov dobytka i naďalej zostane. Ďakujeme za to tunajším chovateľom. Kiež by ich nasledovali ďalší.

 

Ján a Eva Hubovci    

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov