Štvrtok 26.januára 2023, meniny má Tamara, zajtra Bohuš

E. Hubová

Vlani sme 11. júna na tomto portáli priniesli krátky článok o tom, ako na parcele veľkosti väčšej záhrady (cez 10 árov) pri rakúskom mestečku Rust vystriedalo zimný chov mangalíc pestovanie papriky. Túto zimu sú tu opäť - teraz mladé v počte okolo 20 – mangalice.

Sme zvedaví, čo budú na nimi vyhnojenej pôde pestovať v lete.

Vo vinohradoch, situovaných v tejto vychádzkovej oblasti (na špacír sem chodia nielen obyvatelia, ale aj početní návštevníci Rustu) vidíme rovnaký postup. Od jesene do jari tu trávu vo vinohradoch spásajú (a súčasne pôdu hnoja) v prechádzajúcom letnom článku už spomínané lokálne plemená oviec a divé husi. V túto jeseň tu pribudli aj mäsové kravy – plemeno angus a jeho krížence s fleckvieh. Na ploche okolo 3 hektárov vinohradu ich bolo 6. Oplôtky udržiavajú funkčnými solárne panely.

Od zberu viniča do príchodu jari by bolo v zimách, akú aj práve zažívame,  potrebné trávu vo vinohradoch kosiť. Hemžilo by sa to tu čmudiacimi hlučnými traktormi. Zvieratá „nečmudia“ a nerobia hluk. Tvoria síce metán, ale ten je spásaným porastom viazaný oveľa intenzívnejšie, ako ho prežúvavce stihnú vytvoriť.  

Táto krásna – prechádzky milujúcich ľudí úžasne priťahujúca oblasť – dokazuje, že symbióza hospodárskych zvierat a poľných plodín dokáže byť úžasná. Začnime na to opäť, tak ako to bolo prirodzené a v nedávnej minulosti samozrejmé i na Slovensku, myslieť znovu v praktickej rovine. Vráťme sa k osvedčeným postupom, kým je ešte čas.

 

Eva a Ján Hubovci

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov