Revycare

darux

Revycare

Štvrtok 30.marca 2023, meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín

M. Dukes

Moji rodičia kedysi pravidelne kupovali humoristický časopis Roháč. V ňom publikoval svoje karikatúry aj nestor slovenského humoru a kresleného filmu Viktor Kubal. Z jeho kresieb mi nedávno prišla na um karikatúra pračloveka pred jaskyňou, ktorý karhal svojho druha opekajúceho na ohni mäso slovami: „Prakolega, neznečisťujte ovzdušie!“ V pozadí pritom do povetria chŕlili „oheň a síru“ činné sopky. Asi takto nejako si pripadám, keď sledujem kampaň, ktorá z nás poľnohospodárov robí pomaly najväčších vinníkom za zmenu klímy. Nevravím, že farmári a potravinári nevyvolávajú negatívne zmeny v krajine, avšak metodika, podľa ktorej sme posudzovaní a kampaň, ktorá je proti nám vedená majú ďaleko od férovosti.

Často vo svojich príhovoroch spomínam, že mnoho vecí, ktoré sa dnes dejú, vychádza z čírej neúcty k ľudskej práci. Nie je to inak ani v tomto prípade: Bežní ľudia sú zaplavení predpoveďami a kalkuláciami, ktoré z nás robia netvory cicajúce matku Zem. Určite sa nájdu aj negatívne príklady, avšak drvivá väčšina z nás si predsa nechce píliť pod sebou povestný konár. Vadí doslova všetko: prežúvavce, neprežúvavce, všežravce a náš spôsob obrábania pôdy. Extrémisti dokonca požadujú zastaviť priemyselný chov hospodárskych zvierat. To však akosi nejde do kopy s faktom, že len nedávno sme prekročili hranicu 8 miliárd obyvateľov našej planéty.

Zaujímalo by ma, či aktivisti, ktorí nedávno zablokovali dopravu na rušnej berlínskej ulici svojim prilepením k vozovke na to použili ekologické lepidlo. Tiež som zvedavý, či je v súlade s ekologickým zmýšľaním aktivistov plytvanie jedlom, ktoré „vykydli“ minimálne na dva cenné obrazy v dvoch rozličných galériách. Okrem neúcty k práci farmárov z tohto činu presvitá aj neúcta k umelcom. Že by číry exhibicionizmus?

Mimochodom, nedávno som v jednom podcaste počul, že vedci dokážu vypočítať objem biomasy v rozličných obdobiach histórie našej Zeme. Nech teda skúsia spočítať, koľko „naprdeli“ dinosaury v období svojho najväčšieho rozkvetu a aký to malo vplyv na vtedajšiu klímu. Zem bola vtedy totiž podľa vedcov plná života, nehovoriac o obrovských telesných rozmeroch bylinožravých dinosaurov. 

Papier znesie všetko, avšak Contra factum non datur argumentum.

Marián Dukes, AGROMAGAZÍN

Tento text bol publikovaný v decembrovom vydaní AGROGAZÍNu na s.5.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Na snímke je autor výroku Brada nerobí filozofa, latinský filozof Aullus Gellius (125-80 n.l. ) - Zdroj snímky: https://www.svd.se/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov