Revycare

darux

Revycare

Štvrtok 30.marca 2023, meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín

D. Karkulín

Letné sucho v Európe, ktoré bolo podľa slov niektorých meteorológov najväčšie za ostatných 500 rokov, citeľne zredukovalo produkčný potenciál kukuríc. Aktuálne odhady hovoria o tom, že produkcia kukurice v EÚ sotva presiahne 50 mil. ton, čo znamená, že bude medziročne o 35 % nižšia. Slovenská bilancia pritom vyzerá ešte hrozivejšie. Tretí a teda finálny odhad úrod Štatistického úradu SR kvantifikoval tohtoročníkovú produkciu kukurice v SR len na 740 tis. ton, čo naznačuje na jej medziročný pokles až o 58 %. Pestovatelia komodity, ktorí sa navyše venujú aj produkcii mlieka, museli pritom tento rok „pretrasformovať“ nemalú porciu hektárov plodiny pôvodne určenej pre zber na zrno na silážnu kukuricu, aby vôbec mali čím kŕmiť svoje stáda v ďalšom roku. Sucho sa totiž postaralo aj o viac ako 40 %- ný medziročný pokles produkcie objemových krmív.

Razantný pokles produkcie kukurice v EÚ by tak mal logicky naznačovať na to, že komodity na EÚ trhu bude nedostatok, obzvlášť preto, že EÚ je dlhodobo čistým importérom tejto komodity. Pravda je však úplne iná. Kukurice je na európskom trhu viac než dosť. Dôvodom je skutočnosť, že ostatné mesiace výrazne akcelerovali importy kukurice do EÚ z tretích krajín. Tie od začiatku ročníka do konca novembra dosiahli 12,16 mil. ton, čo znamená, že medziročne vzrástli až o 130 %! Komodita k nám pritom putuje masívne hneď z dvoch strán. Hlavne Španielsko realizuje veľké nákupy z Brazílie, pričom z tejto destinácie k nám doteraz pritieklo až 50 % všetkých importov. Z východu potom EÚ trh zásobuje ukrajinská kukurica, ktorej sa importovalo do EÚ od začiatku ročníka už 5,24 mil. ton. Väčšina dovezenej ukrajinskej kukurice pritom ešte pochádza z minulej produkcie, pričom Ukrajina aktuálne žne už i tú aktuálnu. A tá nemá byť malá – keďže analytici ju odhadujú medzi 28 až 31 mil. ton.

Zdá sa tak, že EÚ napriek výpadku svojej vlastnej produkcie je a ďalej bude dobre zásobená touto plodinou. To je aj jeden z hlavných dôvodov, prečo sa momentálne ceny kukurice na burze MATIF nachádzajú pod poklesným tlakom. Pre pestovateľov, ktorým medziročne výrazne stúpli výrobné náklady kukurice a mnohých prípadoch presahujú 300 EUR/t, tak môže byť výzvou speňažiť svoju produkciu so ziskom. Obzvlášť teraz, keď hrozí recesia, ktorá spravidla tlačí ceny komodít nadol. Konflikt na Ukrajine a s ním súvisiace problémy so žatvou kukurice miestnych farmárov síce hrajú v prospech vyšších cien kukurice, no spoliehať sa na dlhodobo vysoké ceny sa nemusí vyplatiť. Ďalej zastávame názor, že ceny plodín budú kolísať a teda prinesú v budúcnosti príležitosti pre dobré speňaženie, no v tomto momente veľa indikátorov naznačuje na riziko, že súčasná cenová korekcia nadol môže pokračovať.

 

David Karkulín

Tento článok bol publikovaný v decembrovom vydaní AGROMAGAZÍNu na s.3.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov