Nové a staré. Prenesené do zootechniky si pod tým môžeme predstaviť napríklad pôvodné i nové plemená, ale aj staré a nové chovateľské postupy. Veda a výskum dnes ovplyvňujú oboje.
Staré plemená zachraňujeme pomocou postupov determinovaných vedeckým pokrokom, moderné šľachtíme aj využitím genomiky. Poprosím vás teraz, milí čitatelia, aby ste sa pozreli na fotografiu nad textom. Vidíme tu vianočnú náladu a živý betlehem na kokavskej far(m)e, ktorý tvoria pôvodné valašky. Plemeno, ktoré sa u nás chová 700 rokov. Vďaka nadšencom sa ho podarilo zachrániť, zásluhou vedeckého pokroku budú jeho genetické informácie dlhodobo in vitro konzervované aj v Génovej banke VÚŽV Nitra.
V druhej polovici minulého storočia, keď Slovensko potrebovalo veľa kvalitnej vlny, bolo toto plemeno krížením a selekciou zmenené na zošľachtenú valašku s jemnejšou vlnou. V tejto súvislosti mi dovoľte spomenúť len nedávno zosnulého Vendelína Longauera – pracovníka Výskumného ústavu ovčiarskeho v Trenčíne (dožil sa 101 rokov), ktorý bol významnou hybnou silou tohto procesu. Zošľachtená valaška napokon zohrala dôležitú úlohu nielen pri zásobení vtedajšieho trhu kvalitnou vlnou, ale následne (keď už dopyt po domácej vlne stroskotal) pri tvorbe nového plemena slovenská dojná ovca.
Skvelé je, že gény všetkých týchto troch príbuzných plemien vieme dlhodobo uchovávať. Vďaka pokroku vo výskume sme mohli zachovať aj inseminačné dávky býkov pôvodného slovenského strakatého plemena. Dnes na nich staviame záchranu tohto - vyše 200 rokov u nás chovaného dobytka - v pôvodnej forme. Systém chovu na lazníckych usadlostiach v Podpoľaní umožnil udržanie dojníc tohto fenotypu dodnes. Veríme, že využitím inseminačných dávok býkov línií Graf, Félix či Satín z 80. rokov získame generáciu zhodnú s tou z minulého storočia.
Aktuálnym trendom v svetovej zootechnickej vede sa bližšie venujeme v decembrovom Slovenskom CHOVe. Nájdete tu príspevky účastníkov vedeckých kongresov, ktoré sa konali počas končiaceho sa roka 2022. Súčasťou je i rozhovor s naším špičkovým genetikom profesorom R. Kasardom, prodekanom FAPZ SPU v Nitre. Som veľmi rád, že nám prisľúbil spoluprácu pri záchrane pôvodného slovenského strakatého plemena.
Verím, že počas vianočného obdobia si v rámci možností oddýchnete a nájdete si čas na čítanie decembrových vydaní našich odborných časopisov a tejto webovej stránky či nášho fcb profilu agrobiznis.
Pokojné a radostné Vianoce, dobré zdravie a chovateľsky úspešný rok 2023 Vám prajem aj v mene všetkých mojich kolegov, dopisovateľov tohto portálu a svojej rodiny.
Ján Huba, NPPC – VÚŽV Nitra