Piatok 27.januára 2023, meniny má Bohuš, zajtra Alfonz

J. Huba

V našich veľkých stádach dojníc, v ktorých zootechnici a ošetrovatelia až na malé výnimky nie sú vlastníkmi fariem, nie je úplne prirodzené očakávať od nich nadšenie z možnosti vystavovať zvieratá.

A ani od vlastníkov fariem, nakoľko trh s plemennými zvieratami tu nemá takú silnú tradíciu ako v zahraničí. Tam úspech na výstave automaticky znamená lepšie ceny plemenného materiálu. A to vedie k obrovskému záujmu byť prítomní nielen pre vystavovateľov, ale aj návštevníkov – potenciálnych kupcov špičkového genofondu.

Aj príprava zvierat vyžaduje oveľa viac času a námahy ako v prípade farmára, ktorého dobre poznajú všetky jeho zvieratá. O to viac si u nás organizátori výstav – chovateľské zväzy – cenia tých, ktorí zvieratá na výstavu pripravia a privezú. Nebolo to inak ani v prípade Šampionátu holsteinského plemena. Po druhýkrát sa konal v priestoroch ako stvorených pre takéto podujatie – v hale „V“ nitrianskeho Agrokomplexu.

Potešiteľné je, že jeho nový riaditeľ - Jozef Pavle vyjadril radosť zo skutočnosti, že sa šampionát koná v ich priestoroch. My s Jankom Škorňom si vážime, že sme opäť dostali dôveru Slovenskej holsteinskej asociácie a mohli túto chovateľskú slávnosť moderovať. Ďakujeme. Za veľmi dôležitú, napriek v úvode spomínaným okolnostiam, považujem skutočnosť, že odborné médiá a agrárne zamerané spravodajské portály podujatiam tohto typu venujú veľkú pozornosť.

To môže byť tiež jednou z nie nevýznamných hnacích síl zlepšovania úrovne týchto podujatí. Nedá mi i na tomto mieste nepochváliť šéfredaktora Slovenského CHOVu a editora portálu agrobiznis a rovnomennej facebookovej stránky Mariána Dukesa. Odporúčam vám prečítať si jeho odborne vysoko fundovaný text k šampionátu, ktorý je Témou mesiaca decembrového vydania Slovenského CHOVu. Verím, že sa vám páči i jeho záber na titulnej strane.

A čo pozitívne ešte prinášajú takého výstavy? V našich chovateľoch odbúravajú stres z vystúpení pred mikrofónom či televíznou kamerou. Prvýkrát je to vždy neľahké. No pri ďalších príležitostiach už vidieť opadnutie trémy a postupne až suverénne vystupovanie. Toto veľmi potrebujeme – aby sa naši poľnohospodári vedeli verejne a mediálne prezentovať, aby divákov či poslucháčov obrazne povedané získali na našu stranu.

A keď si cenu prídu prevziať spolu s ich detičkami či ratolesťami svojich kolegov z farmy, je to úplne suprové. Toto všetko sme na holsteinskom šampionáte mohli zažiť. My s Jankom Škorňom sme z toho mali úprimnú radosť. Verím, že i všetci, ktorí si prítomnosť na tejto show krásnych dojníc nenechali ujsť.

 

Ján Huba

NPPC-VÚŽV, Nitra

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov