Revycare

darux

Revycare

Štvrtok 30.marca 2023, meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín

D. Karkulín

Od 5.12. 2022 začne platiť zákaz importov ruskej ropy do EÚ po mori, pričom od 5.2.2023 by sa tento zákaz mal rozšíriť aj na ďalšie produkty vyrábané z ropy. EÚ pritom zašla ešte ďalej, keď zakazuje poisťovacím a finančným firmám z EÚ poskytovať poistenie a financovanie lodí, ktoré vezú ruskú ropu aj do tretích krajín.

Keďže tieto firmy poisťujú až 80 – 90 % celkových exportov ruskej ropy po mori, takýto zákaz by razantne skomplikoval dopravu a tým aj dostupnosť ropy na globálnych trhoch. I preto bola navrhnutá výnimka, že európske poisťovacie a finančné domy môžu poskytovať spomenutý servis aj pri doprave ruskej ropy, no len pod podmienkou, že táto ropa bude predaná cieľovému zákazníkovi za cenu pod, resp. maximálne na úrovni cenového stropu, ktorého výška však nateraz nebola spresnená.

Rusko tak momentálne rozbehlo honbu za tankermi s domicilom mimo EÚ, aby dokázalo bez obmedzení ďalej dopravovať ropu k svojim zákazníkom. Krajina súčasne avizovala, že nedodá tovar krajinám, ktoré zavedú cenový strop na ruskú ropu.

Do EÚ prúdi z Ruska aktuálne 2 mil. barelov ropy a 1 mil. barelov ropných produktov, predovšetkým nafty. Tento tovar tak bude potrebné v ďalších týždňoch presmerovať z EÚ zrejme do Ázie, čo znamená, že doba dopravy ropy z Ruska sa predĺži zo 7 dní (cesta do EÚ) na 21 dní (cesta do Ázie).

Európa sa môže od decembra potýkať s deficitom energií, pričom skutočné problémy môžu prísť vo februári, keď sa zastaví dovoz nafty z Ruska. EÚ totiž dováža z Ruska okolo 2,5-3 mil. ton nafty mesačne, čo predstavuje zhruba 50 – 60 % všetkých importov nafty do EÚ.

Aj samotné Rusko očakáva, že kvôli sankciám z EÚ bude nútené znížiť v roku 2023 svoju produkciu ropy a ropných produktov o 8 % v porovnaní s rokom 2022. V praxi by to znamenalo výpadok produkcie ropy o približne 0,8 mil. barelov ropy denne, čo z globálneho hľadiska (spotreba 100 mil. barelov denne) neznie až tak dramaticky. Narušenie obchodných tokov ropy však môže mať na trhy dopad v podobe zvýšenej volatility cien.

Okrem toho i samotná aliancia OPEC+ ohlásila, že zníži svoju produkciu ropy od novembra o 2 mil. barelov denne. Môže súhra týchto faktorov vystreliť ceny ropy do výšin? Môže, hlavne ak sa skomplikujú dodávky komodity po mori. Avšak na druhej strane súčasné vysoké ceny energií už paralyzujú ekonomiku a to nielen európsku, ale spomaľuje aj tá čínska. A s tým klesá i dopyt po rope. Tak či tak nový balík sankcií EÚ bude nepochybne skúškou pre trh s ropou. Preto sa je potrebné pripraviť na možné cenové prekvapenia.

 

David Karkulín

Snímka: https://pxhere.com/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov