Lokálne potraviny sa stávajú čoraz viac Naj témou. V tejto súvislosti – a asi nielen nás - zaujal dialóg medzi Ľudom Vaššom a Jankom Škorňom v „stredooktóbrovej“ Farmárskej revue.
Na fotografii vyššie vidíme Ľuda Vašša, ako chce natrieť Janka Škorňu lajnom. Sadili u Janka na chalupe pri Látkach (neďaleko Kokavy nad Rimavicou) hloh. Ľudo hovorí: „Navrch dáme lajná z tohto pasienka. Je veľmi dôležité, že sú vyprodukované kravami, ktoré sa tu pasú. Je to lokálny zdroj lokálnych bylín.“
Čo píšeme v odstavci nižšie, sme už v minulosti spomínali.
Máme radi hovädzinu a teľacinu. Koštovali sme ju z nespočetných zdrojov. Chuťou a vôňou jednoznačne vyhrala tá od Spodniakovcov zo Zapače pri Kokave nad Rimavicou.
Kravy a teľatá sa tu pasú aj na bylinách, ktoré sme ako deti pochádzajúce z povodia Rimavy trhali, robili z nich kytičky, ktoré krásne, nezameniteľne voňali. Lokálne mäso z rodiska – to nám najviac chutilo aj po vyše 30 rokoch života v Nitre.
Mäso bolo z odstavených teliat slovenského strakatého plemena. Už v 80. rokoch minulého storočia taliansky obchodník Renato Pegori odtiaľto najradšej kupoval dobytok na výkrm. Vraj tieto zvieratá boli najlepšie v rámci celej strednej Európy. I preto tu pôvodný strakatý dobytok chceme zachovať.
Asi o dva dni po sledovaní spomínanej Farmárskej revue sme zbadali v televíznych správach reportáž o zdražovaní potravín. Z juhu stredného Slovenska – stále ten istý región. Reč bola o veľmi drahom ovocí v obchodoch.
Len sme nevedeli, prečo ho tu ľudia v októbri kupujú. Nuž preto, že sú tu už temer všetky bývalé sady plné chutného ovocia zarastené náletmi kríkov. Lokálneho, zdravého ovocia tu temer niet. A keď je, nemá ho kto obrať. Obrobených políčok je tu ako šafranu.
Ale nájdu sa. I tu. Tí, čo ich obrábajú, nefrflú. Gazdujú. A sú medzi nimi aj starší ľudia. Ešte ako – tak vládzu a chcú mať lokálne potraviny. A majú ich. Dá sa to. Aj napriek často preklínanému Bruselu. Aj my v našej pivnici v Nitre ich máme z 8 - árovej svojej záhrady . Len to chce chytiť do ruky motyku...
A, samozrejme, úžasné je pritom mať k dispozícii i lokálne kravské lajná.
Ján a Eva Hubovci