tatra banner A2

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Piatok 30.septembra 2022, meniny má Jarolím, zajtra Arnold

E. Hubová

Rakúske mestečko Rust, ležiace na brehu Neziderského jazera neďaleko slovenských aj maďarských hraníc, treba navštíviť v každom ročnom období.

Samozrejme, platí to aj pre slovenské vinohradnícke oblasti.

Každé obdobie ponúkne iný pohľad, inú atmosféru, ale jedno je isté, spoločné a nemenné. Život ľudí je tu po celý rok úzko spätý a nerozlučne spojený a ovplyvnený prírodou a pochodmi v nej. Je to 3 000 rokov stará a pevná láska. Pred  toľkými rokmi začali totiž v tejto oblasti Kelti písať históriu vinohradníctva a pred 500 rokmi získali miestni vinohradníci povolenie na označenie miestnych vín z Rustu s veľkým špecifickým „R“.

Jedinečný kraj dáva predpoklad pre jedinečné vína. Úhľadné rady viniča na ladne zvlnených úbočiach vytvárajú osobitú a príťažlivú štruktúru a mozaiku. Pestovanie širokej palety odrôd bieleho aj červeného hrozna umožňuje dokonalá súhra množstva faktorov: Špecifická klíma a poloha, zloženie pôdy, rokmi osvedčené odrody, ale v neposlednom rade sú za tým všetkým ľudia, ich rešpekt k dávnym tradíciám, vzťah k práci, k pôde, úcta k prírode, ale taktiež otvorenosť k najnovším poznatkom, ktoré poskytujú súčasné moderné školy, univerzity, ako aj miestna akadémia pre vinárov.

Už pri prvom pohľade na políčka viníc je jasné, že tradičné sú tu hlavne malé rodinné vinárstva, ktoré si skúsenosti a vášeň pre vinohradníctvo odovzdávajú z generácie na generáciu.

Najrušnejším, najvzrušujúcejším a najakčnejším obdobím v rustských vinohradoch je prelom augusta a septembra. Všetko nasvedčuje tomu, že prichádza veľké finále a zúčtovanie vinohradníckeho roka. Ten, kto v tieto dni zaváha, môže prísť takmer o všetko. Rok 2022 bol k vinohradníkom v danom regióne obzvlášť láskavý. Vinohrady zachytili na jar pre ne dôležitý jarný dážď, neskoré silné mrazy ani  letné búrky so zničujúcim krupobitím ich nezasiahli, mimoriadne horúce leto pomohlo dozrievaniu.

Prvé skoré odrody sú už úspešne obraté a ponúkané vo forme Sturmu – burčiaku. Ostatné odrody však treba ešte ochrániť. Tomu, že sú bobuľky hrozna sladké a príťažlivé, nasvedčujú už z diaľky pozorovateľné čierne mračná vtákov. Dlhé pásy vinohradov sú preto na mnohých miestach „oblečené“ do farebných ochranných sietí. Obecná radnica mesta Rust však schválila aj ďalší spôsob ochrany použitím výbuchov petárd, ktoré sú povolené v priebehu dňa od svitania do zotmenia, keď sú vinice najohrozenejšie. Upozorňuje na túto skutočnosť viacero tabúľ popri cestičkách medzi vinohradmi.

Žijeme zvláštnu dobu frustrácie, keď mnohí z nás majú pocit, že sa na nás valia negatívne informácie z každej strany, keď sa ľudia viac mračia, kričia, akoby sa vytratila tolerancia, rešpekt, pokora, úsmev, milé slovo. Mesiace izolácie akoby v ľuďoch prebudili agresivitu a nenávisť. Východiská z tejto situácie môžu byť niekedy jednoduché. Zobrať auto alebo bicykel, prejsť sa medzi vinohradmi, ktoré dokážu magicky dodať pozitívnu energiu.

Príroda z nás dokáže vyťažiť to najlepšie, a keď sa nebránime, dokáže z nás urobiť lepších ľudí.  Stačí vnímať okolitý svet všetkými zmyslami: vnímať jeho pestré farby a vône, nechať sa pohladiť lúčmi slnka, sadnúť si potom s priateľmi (alebo aj nepriateľmi) do miestnej vinárne ku chutnému jedlu a vychutnať si k nemu pohár lokálneho vína s označením „R“.

 

Eva Hubová

Snímky: Ján Huba

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov