Piatok 27.januára 2023, meniny má Bohuš, zajtra Alfonz

J. Huba

Keď som bol začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia tínedžerom, dokázala nám prázdniny pokaziť správa, že sa ochladí a bude pršať.

Vtedy platilo, že ak predpoveď počasia ohlásila denné teploty 25 až 29 stupňov, výnimočne na juhu mierne nad 30, tešili sme sa, že bude konečne leto.  A dalo sa pochopiť, keď hlásatelia predpovede počasia považovali za „pokazený víkend“ ten, keď sa ochladí výrazne pod spomínanú teplotnú hranicu a bude opäť pršať.

Dnes - v piatok 29. júla 2022 - niektorí moderátori, hlavne najsledovanejších médií,  použili opäť rétoriku osemdesiatych rokov: Nepotešíme vás, milí diváci a poslucháči - cez víkend bude pršať a výrazne sa ochladí.“ Je pre mňa nepochopiteľné zachytiť takúto formuláciu v čase, keď tí, ktorí nemajú v bytoch klimatizáciu v noci pomaly omdlievajú, viaceré dediny sú bez pitnej vody, vysychajú naše rieky a potoky, keď si európske krajiny vymieňajú helikoptéry, aby dokázali hasiť v minulosti nepredstaviteľné požiare spôsobené suchom a rekordnými horúčavami, keď ľudia prídu o život pri páde časti roztopeného ľadovca pod Marmoládou v talianskych Dolomitoch. Toto považujem za ozaj silnú kávu.

A osobitne z pohľadu nás, poľnohospodárov. Keď hrozí zrejme jedna z najnižších úrod kukurice a doslova hladovanie  hospodárskych zvierat. Osobitne tých, pre ktoré je základom letnej kŕmnej dávky pastva. A ich chovatelia, žiaľ, aj vinou podporných politík, jednoducho nemajú financie na ich prikrmovanie a prežitie.

 

Ján Huba, AGROBIZNIS

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov