BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

J. Huba

Keď som bol začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia tínedžerom, dokázala nám prázdniny pokaziť správa, že sa ochladí a bude pršať.

Vtedy platilo, že ak predpoveď počasia ohlásila denné teploty 25 až 29 stupňov, výnimočne na juhu mierne nad 30, tešili sme sa, že bude konečne leto.  A dalo sa pochopiť, keď hlásatelia predpovede počasia považovali za „pokazený víkend“ ten, keď sa ochladí výrazne pod spomínanú teplotnú hranicu a bude opäť pršať.

Dnes - v piatok 29. júla 2022 - niektorí moderátori, hlavne najsledovanejších médií,  použili opäť rétoriku osemdesiatych rokov: Nepotešíme vás, milí diváci a poslucháči - cez víkend bude pršať a výrazne sa ochladí.“ Je pre mňa nepochopiteľné zachytiť takúto formuláciu v čase, keď tí, ktorí nemajú v bytoch klimatizáciu v noci pomaly omdlievajú, viaceré dediny sú bez pitnej vody, vysychajú naše rieky a potoky, keď si európske krajiny vymieňajú helikoptéry, aby dokázali hasiť v minulosti nepredstaviteľné požiare spôsobené suchom a rekordnými horúčavami, keď ľudia prídu o život pri páde časti roztopeného ľadovca pod Marmoládou v talianskych Dolomitoch. Toto považujem za ozaj silnú kávu.

A osobitne z pohľadu nás, poľnohospodárov. Keď hrozí zrejme jedna z najnižších úrod kukurice a doslova hladovanie  hospodárskych zvierat. Osobitne tých, pre ktoré je základom letnej kŕmnej dávky pastva. A ich chovatelia, žiaľ, aj vinou podporných politík, jednoducho nemajú financie na ich prikrmovanie a prežitie.

 

Ján Huba, AGROBIZNIS

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov