Piatok 27.januára 2023, meniny má Bohuš, zajtra Alfonz

D. Karkulín

Všade samé paradoxy, ktoré dokážu dokonale zmiasť. Už tretí mesiac píšeme o tom, že na svet sa valí potravinová kríza. Keď sa ale pozrieme na ponuku agrokomodít na trhu, nič na potravinovú krízu nenaznačuje. Čaká nás ďalšia produkcia pšenice v blízkosti absolútneho rekordu, tiež rastú šance na rekordnú produkciu olejnín, kukurica je otáznejšia, no stále indície poukazujú na historicky druhú najväčšiu očakávanú produkciu. Európa má znova prebytky bravčoviny a mlieka, aj keď sa vyrába menej, farmárske ceny vonkoncom nenaznačujú na to, že by ho bolo nedostatok.

Tak prečo stále prepierame v titulkoch novín a správ na sociálnych sieťach príchod potravinovej krízy? Nie je to paradox? Z pohľadu ponuky agrokomodít na globálnom trhu to paradox určite je. Jedna vec je ponuka, no druhá dostupnosť. A tu sa začínajú veci komplikovať. V skutočnosti totiž aktuálne ani nie je problém s ponukou agrokomodít/potravín, ale ich dostupnosťou. A ani nie tak fyzickou ako hlavne finančnou. Skrátka a dobre potraviny vo svete zdraželi natoľko, že sa začínajú stávať pre pomerne široké masy ľudí nedostupnými. A vieme aj prečo. Vinníkom je Rusko. Teda tak to aktuálne prezentuje mainstream ako aj drvivá väčšina verejných činiteľov. Ukrajinský konflikt pritom okrem potravinovej krízy má byť i strojcom energetickej krízy a do tria sa následne musí kvôli vysokým cenám zapliesť aj nárast úrokov úverov, ktorý zvyšuje riziko vzniku dlhovej krízy. Ide o veľmi nebezpečnú kombináciu pre globálnu ekonomiku.

Nejako sa opomína, že v žilách svetovej ekonomiky od začiatku pandémie koluje o 30 % viac eur a 40 % viac dolárov. Pri obmedzenom raste ponuky reálnych tovarov takto dramatický nárast peňazí v obehu v tak krátkom čase podľa pravidiel ekonomiky vedie k rastu cien. Obzvlášť v prípade, že mainstream hovorí, že tovarov je nedostatok. My ľudia sme sa naučili brať si rozumy zo sociálnych sietí a nejako zabúdame na kritické myslenie. Snažiť sa kontrovať všeobecne prijímaným názorom kritickými otázkami, ktoré ich spochybňujú. Dobrý vedec sa nesnaží pokusmi potvrdiť svoju hypotézu, ale ju vyvrátiť. Len tak totiž môže potvrdiť správnosť svojej hypotézy. Preto sa kriticky sami seba pýtajme – prečo hrozí potravinová kríza? Nejde totiž o problém nedostatku potravín, ale finančný problém. A ten je aktuálne navyše ešte viac umocňovaný politikou, ktorá miestami stráca rácio. Možno sa táto politika tvári, že sleduje ušľachtilé ciele, ale keď si človek spustí v hlave mód pre kritické myslenie, potom sa vynárajú pochybnosti. Čo je ušľachtilé na tom, že táto politika zvyšuje pravdepodobnosť toho, že viac ľudí bude hladovať, príde o strechu nad hlavou a možno aj keď bude bývať vo svojom, tak bude mrznúť?

 

David Karkulín, AGROBIZNIS

Tento komentár nájdete v júlovom vydaní AGROMAGAZÍNU na s.3. 

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov