Piatok 27.januára 2023, meniny má Bohuš, zajtra Alfonz

E. Hubová

Na tomto portáli a fcb aj v časopise Slovenský CHOV sme  mnohokrát priblížili jedinečné miesta rakúskeho, talianskeho a švajčiarskeho vidieka. Cit pre krásu a harmóniu je tam úžasný. Super je, že sa už objavuje aj u nás.

Písali sme napríklad o osade Modoš pri Topoľčiankach. Či o jedinečnej jabloňovej aleji na Hostianskom, ktorá poslúžila aj ako námet na reportáž vo Farmárskej revue. Pracovitosť roľníkov sa tu snúbi so zmyslom pre vkus a výsledkom je niečo, čo človeku urobí radosť, na čo nezabudne a čo túži zažiť znovu.

Majoritnej časti obyvateľov karpatského regiónu je však túžba po harmónii prostredia, v ktorom žijeme a vychovávame mladú generáciu, zrejme nie veľmi blízka. O to vzácnejšie sú výnimky, určite hodné nasledovania a propagovania.

Včely a ruže. Absolútne prirodzená kombinácia. Veď ktorý kvet je voňavejší, farebnejší a noblesnejší ako ruža? Krásne to opísal aj Sherlock Holmes: Ruža je tu na ozdobu a potešenie.

Dolná Krupá neďaleko Trnavy má bohatú históriu, veľa pamiatok súvisiacich s jedinečnými ľuďmi, ktorí tu žili. Vyniká medzi nimi grófka Mária Henrieta Choteková, ktorá tu v roku 1906 založila rozárium, časom jedno z najväčších v Európe. Jeho história sa prestala písať konfiškáciou majetku v roku 1945 a následne jej smrťou a rozparcelovaním temer 2 hektárovej ružovej záhrady.

V druhej polovici minulého storočia sa tak bývalé rozárium zmenilo na pustnúce územie. Stála tu pálenica a náhodne vypočuté slová tunajšieho pamätníka – asi sedemdesiatnika -zneli: „Tu bou taký neporádek, tu sme poľuvali na bažantóv.“

V roku 2019 sa majitelia firmy Apimed, ktorá má krásne  moderné sídlo, ktorého súčasťou je  predajňa s perfektným názvom Medovinotéka a famózna Reštaurácia Mária Henrieta rozhodli vysadiť nové Rozárium M. H. Chotekovej MEDOLANDIA. Otvorené bolo 6.6.2020. Kým kvôli pandémii kovidu sa temer všade život zastavil, tu sa začala písať „staronová“ kniha ružovej aleje. Tentokrát spojená aj s chovom včiel a výrobou na celom Slovensku - i mimo neho –  známej medoviny.

Vznikol krásny areál, ktorý reflektuje symbiózu úspešného biznis plánu, pracovitosti a vkusu majiteľov a pracovníkov tejto prosperujúcej firmy. A určite i lokálpatriotizmu k obci, v ktorej žijú a pôsobia. Dôkazom sú priložené fotografie. Vrátane poslednej – miestnej špeciality -  limonády Rosé s lupienkami ružových ruží na terase reštaurácie Mária Henrieta.

 

Eva Hubová a Ján Huba, Agrobiznis

Foto: Ján Huba

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov