LG Architect

Nedela 03.júla 2022, meniny má Miloslav, zajtra Prokop

D. Karkulín

Prvý oficiálny výhľad USDA bilancie plodín v novom ročníku 2022/23 naznačuje na medziročné razantné zotavenie produkcie olejnín vo svete, ktoré sa majú dostať na nový rekord 647 mil. ton. To by signalizovalo medziročný nárast produkcie olejnín o 50 mil. ton, čo vonkoncom nie je zanedbateľné číslo. A to všetko napriek tomu, že USDA realisticky počíta s medziročným prepadom produkcie slnečnice na Ukrajine o 38 %, resp. o 6,5 mil. ton. Natíska sa tak otázka, či ceny repky v Európe dokážu znovu zopakovať epický výsledok z aktuálneho ročníka, v ktorom sa po prvýkrát v histórii dostali nad značku 1000 EUR/t. Obzvlášť v prípade, ak globálna produkcia olejnín sa skutočne priblíži na dosah 650 mil. tonovej hranice. Či sa tak stane, sa ale dozvieme až budúce leto, keď bude skompletizovaná žatva sóje v Brazílii. Dovtedy je ešte poriadne ďaleko.

Ceny repky vstupujú aktuálne do predžatevného obdobia sezónnej slabosti a i preto by nebolo prekvapujúce, keby sme videli na burze MATIF citeľnejší pokles ceny najpestovanejšej olejniny Európy. Predsa len z pohľadu produkcie EÚ to vyzerá s repkou nateraz najoptimistickejšie za ostatné tri roky, keďže produkcia by mohla toto leto dosiahnuť 18,5 mil. ton.

V médiách sa ostatné týždne skloňuje čoraz častejšie riziko príchodu potravinovej krízy a s ňou sa vynárajú otázky či je správne využívať plodiny určené na výrobu potravín aj na výrobu biopalív. V EÚ aktuálne zavedený limit, podľa ktorého môžu biopalivá vyrobené z plodín pokryť maximálne 7 % z celkovej spotreby energie v oblasti transportu. Nemecko, ktoré je najväčším producentom repky, pritom tento limit pre rok 2022 posunulo nadol na 4,4 % pričom najnovšie tamojšie ministerstvo životného prostredia predstavilo návrh, v ktorom chce už v roku 2023 tento limit posunúť len na 2,5 % a v roku 2030 úplne zrušiť výrobu biopalív z plodín určených na potravinárske využitie. Nemecko tak môže budúci rok začať primiešavať do palív menej bionafty z repky. Takáto zmena by mohla zraziť ceny komodity nadol.

Na druhej strane na svet útočí inflácia, ktorá je nadopovaná energetickou krízou vyvolanou sankciami EÚ voči Rusku. Niektorí analytici hovoria o tom, že cena ropy Brent sa môže čoskoro dostať nad 200 USD za barel a dokonca až k 260 USD za barel. Pri takýchto cenách ropy by bol scenár zlacňovania rastlinných olejov málo pravdepodobný.

Bude repka v sezóne 2022/23 lacnejšia či drahšia? Ktorá alternatíva preváži?

 

David Karkulín

Tento komentár bol uverejnený v júnovom vydaní AGROMAGAZÍNu na s.3

Ilustračná snímka: https://pxhere.com/

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov