BASF Butisan

BASF Butisan

Basf butisan

Streda 10.augusta 2022, meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana

Vlani na jeseň som publikoval informáciu, že priemerná ročná strata v chove HZ osciluje okolo 1 000 eur v prepočte na 500 kg živej hmotnosti. Platí to naprieč druhmi a kategóriami (dojnice, dojčiace kravy, ovce, prasnice, nosnice, ošípané vo výkrme a brojlerové kurčatá).

Toto číslo je dobrou orientáciou pre odhad, či plánované podpory v návrhu Strategického plánu dokážu pomôcť pri záchrane našich početne veľmi zdecimovaných populácií. Samozrejme, pri odhade straty ide o priemerné hodnoty. Tí najlepší (najefektívnejší) dosahujú stratu nižšiu, najhorší vyššiu. Aspoň tí lepší musia dostať šancu na prežitie a následný rozvoj.

A ani v súvislosti s podporami z SPP (vzhľadom na horizont 2023 - 2027) netreba zabúdať na veľmi dôležitú a negatívnu vec. Tou je vysoká inflácia. Odhady hovoria o možno dvojciferných číslach v tomto, ale aj budúcom roku.

Takéto hodnoty z plánovaných podpôr „odkroja“ významný podiel... Približná strata 1 000 eur na 500 kg živej hmotnosti bola odhadnutá pre vlaňajšok. Vidíme, čo sa deje s rastom nákladov i v tomto roku. Bol očakávaný, no značne ho ovplyvní i vojna na Ukrajine. Výrazne rastú síce i niektoré farmárske ceny, no tie zvyšovanie nákladov zatiaľ kompenzujú len čiastočne.

Strategický plán rozdeľuje podpory do viacerých opatrení. V chove dojníc a oviec je to viazaná platba, platba na pastevný chov, platba na výkrm vybraných kategórií HD, platba na zlepšenie welfare a ohrozený genofond. Ostatné druhy hospodárskych zvierat sa nájdu len v posledných dvoch opatreniach (welfare a ohrozené plemená).

Podľa zverejnenej verzie návrhu Strategického plánu sa ukazuje, že najvyšší podiel vytvorenej straty bude z európskych zdrojov „sanovaný“ v chove oviec (hrubým odhadom okolo 60 %) - ak chovateľ splní stanovené podmienky jednotlivých podporných opatrení.

Pri dojniciach je vrátane opatrení welfare možné „sanovať“ približne 40 % straty. Najvyššia podpora je možná pri pasúcich sa pinzgauských dojniciach – pri využití všetkých opatrení dovedna až max. 1 300 eur (ohrozený genofond 400 eur, pastva dojníc a jalovíc zhruba 350 eur).

Najnižšia podpora sa ušla dojčiacim kravám a monogastrom. Ide viac – menej len o opatrenie welfare. Pri týchto druhoch dokážu európske peniaze „sanovať“ len veľmi malú časť generovanej straty (do 5 %).

Ku všetkým vyššie uvedeným sumám môžu pribudnúť ďalšie príjmy pri zapojení sa napr. do schém organizácií výrobcov či úspešnosť v projektových podporách. Tie ale nie sú určené na „sanovanie“ straty z chovu, ale na lepší predaj a modernizáciu (a až následne zefektívnenie produkcie).

Pri všetkých druhoch zvierat bude ich záchrana závislá od národných podpôr. Pokračovať by mala Zelená nafta a nie je jasné, čo nahradí doterajší III. pilier.

Nech to bude akákoľvek schéma podpory, musí byť čo najjednoduchšia, logická, transparentná,  viazaná na objektívne, kontrolovateľné kritériá, orientovaná na produkciu a zvýšenie sebestačnosti. Naši ťažko skúšaní chovatelia, ale aj spotrebitelia vyhľadávajúci kvalitné domáce produkty, si to určite zaslúžia.


Ján Huba

Predplatné Agromagazínu

Agromagazín je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho Zadarmo.

Viac o predplatnom Agromagazínu

bkt

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov