Streda 07.júna 2023, meniny má Róbert, zajtra Medard

Keďže sa Deň prvovýrobcov mlieka, ktorý je Témou mesiaca decembrového vydania časopisu Slovenský CHOV konal ešte v októbri, začiatkom decembra sme sa rozhodli osloviť zástupcov organizátorov so žiadosťou o doplnenie faktov, ktoré odzneli na nitrianskej odbornej konferencii. Hosťami rubriky Rozhovor sú riaditeľka Úradu Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Ing. Margita Štefániková (MŠ) a predseda tohto zväzu Ing. Alexander Pastorek (AP).

Čo sa zmenilo v sektore prvovýroby mlieka od 19.10. 2021?

AP: Situácia na trhu je stále slušne povedané veľmi neistá a neštandardná. Aj preto pokračuje trend poklesu počtu chovateľov dojníc a dojníc samotných. Zosilnil sa trend z minulých rokov(2018-2020), keď ročne skončilo z rozličných dôvodov s prvovýrobou mlieka 10-15 chovateľov. Tento rok sa na základe vývoja počas prvých 9 mesiacov ukazuje, že počet chovov, ktoré ukončia výrobu by mohol byť aj viac ako dvojnásobný.

O tom, že táto situácia nie je normálna svedčí aj fakt, že na rozdiel od predchádzajúcich rokov končia s chovom dojníc aj špičkové firmy, ktoré sa dlhodobo umiestňovali v TOP 100 v rámci holštajnského plemena. Okrem neprijateľných podmienok na trhu s mliekom treba za tým vidieť aj enormný nárast cien rastlinných komodít, ktorý sa premieta do cien krmív a ďalších vstupov do živočíšnej výroby, pričom sa neodráža na cene surového kravského mlieka ako výslednej komodity chovateľov dojníc.

Snažíme sa komunikovať s vedením rezortu. Tieto rokovania zabrzdila v poslednom čase „maródka“ ministra i štátneho tajomníka. Komunikujeme aj s tvorcom Intervenčnej stratégie prof. Jánom Pokrivčákom a jeho tímom. Najväčšie výhrady máme k tomu, že sa neustále ukrajuje z objemu finančných prostriedkov prvej verzie Intervenčnej stratégie 2023-2027, ktorá bola predstavená ešte v auguste t.r. Žiadali sme o vysvetlenie tohto kroku. Túto vec by sme chceli v dohľadnom čase prerokovať aj s ministrom Vlčanom.

Mohli by ste byť konkrétni?

MŠ: Viazané platby, ktoré sú našou skutočnou podporou klesli oproti minulému roku o 75 € na 194 €/VDJ. V pôvodných návrhoch Intervenčnej stratégie boli uvedené aj viazané podpory pre ďalšie kategórie HD (teľatá do 6 mesiacov, mladý HD, jalovice do 24 mesiacov). Nám v tomto návrhu chýbala podpora na jalovice nad 24 mesiacov (na Slovensku ich je okolo 30 000). Ročný objem financií na toto opatrenie (7,1 mil. €) prepočítaný na stav dojníc dával ďalšiu podporu vo výške 65 €/VDJ. Takže my sme tento prvý návrh privítali ako kompenzáciu za zníženie „základnej“ viazanej platby na VDJ. Od istého času sa však situácia zmenila a spomínaný „balík“ je na výkrm HD, nie na odchov.

Zmeny nastali aj pri podpore dobrých životných podmienok zvierat – welfare. V rámci ekoschém už zostali len dve operácie: pastva dojníc a pastva jalovíc nad 12 mesiacov. Pri pastve dojníc postupom času klesla výška jednotkovej sadzby z 361 na 322 €/VDJ a pastva jalovíc je napočítaná v sadzbe 129 €/VDJ len na 21 500 jedincov (15 000 VDJ).

Nie je jasné, či sú navrhované platby určené pre mliekové, alebo mäsové jalovice (len mliekových jalovíc je u nás okolo 100 000). V rámci pôvodných návrhov IS prostredníctvom operácie welfare – ustajnenie zvierat mali byť podporené dojnice aj mladý dobytok. Postupne však bola nielen znížená sadzba na dojnicu z 261 na 246 € (pri odhadovanom počte 78 000 dojníc), ale navyše bola operácia welfare - ustajnenie mladého dobytka celkom vylúčená z podpory. Prišli sme tak o ďalšie takmer 3 milióny EUR.

Pri prepočte odhadovaného počtu zvierat na jednotlivé podporovateľné operácie mliekového dobytka sa dostávame k priemernej sume podpory v objeme 410 € na dojnicu.


Za rozhovor poďakoval Marián Dukes, Slovenský CHOV

Celý rozhovor si môžete prečítať v Slovenskom CHOVe č.12/2021 na s.16-17

Časopis Slovenský CHOV si môžete predplatiť tu.

Snímka: autor a archív Ing. Margity Štefánikovej

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov