Basf Revysol

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

mastal_BzovikKomentár: V núdzi poznáš priateľa

Slovenský chov dojníc je ohrozený: Toto varovanie počúvame už niekoľko rokov. Akokoľvek by sme ho nebrali vážne, fakty sú neúprosné. Na Slovensku chováme necelú štvrtinu počtu dojníc ako pred 30 rokmi (celkový počet kráv klesol „len“ o 65 %). Najhoršie na celej veci je to, že pokles počtu dojníc stále pokračuje (v posledných 5 rokoch sa pohyboval medzi 2 000 až 3 500 dojnicami).

Obeťami likvidácie sa, bohužiaľ, stávajú nielen chovy, ktoré majú základné problémy s podmienkami chovu, krmivami či manažmentom a ľudskými zdrojmi, ale aj chovy, ktoré na prvý pohľad nevykazujú žiadne vážne problémy. Mnohé z nich patrili svojho času k celoslovenskej špičke a niektoré z nich sa dokonca umiestnili na popredných miestach v rebríčku našej súťaže NAJ slovenský chov (takže sme ich predstavovali aj na stránkach Slovenského CHOVu). Nečudoval by som sa, ak by skončili chovy vedené systémom „od buka do buka“. O jednom takom som počul: Jeho noví majitelia sa sťažovali na to, že ich kravy akosi nedoja. Na otázku odborníkov, či sú tie kravy pripustené, resp. teľné, odpovedali s hrôzou – Aj to musia byť?

Príčiny ukončenia chovu dojníc sa líšia od podniku k podniku. V niektorých prípadoch sú subjektívne, inokedy - býva zrejme najčastejšie – sú objektívne. Podpora chovu HZ a osobitne chovu dojníc je nedostatočná a v prvom rade nekoncepčná. V odvetví, ktoré začína prinášať prvé výnosy nie skôr ako 2 roky po narodení jalovičky si nemôžete dovoliť investovať neuvážene a bez dlhodobej vízie. Preto aj podpora zo strany štátu by mala byť dlhodobá a systematická. Nehovoriac o tom, že by mala medziročne skôr rásť ako klesať, resp. pohybovať sa po sínusoide, ktorá osciluje čoraz bližšie k stredovej osi. Osobitne dôležité je to v časoch neúmerne rastúcich cien vstupov.

Za tých skoro 24 rokov, čo robím prácu poľnohospodárskeho novinára, som prešiel veľkú časť Slovenska. Mal som možnosť vidieť, ako sa postupne zatvárali strediská s chovom HZ - mnohé z nich za tie roky doslova spustli. Sú okresy, v ktorých takmer nenájdete profesionálny chov dojníc. Mnohé z týchto okresov sa však, našťastie, stali doslova rajom pre chov dojčiacich kráv. Škoda, že ich nie je viac. Našťastie, stále existujú chovy, ktoré dokážu aj v súčasnom ekonomickom marazme napredovať. Niektoré z nich sú dlhé roky vzorom v tom ako chovať dojnice aj vďaka tomu, že nezaspali na vavrínoch a pravidelne investujú do svojich chovov.


Marián Dukes, Slovenský CHOVNAJAKTUÁLNEJŠIE CENY AGROKOMODÍT

Online aktualizácia priamo z burzy Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov

Basf Revysol

200x800px-Agromagazin-Revysol