tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Pondelok 09.septembra 2024, meniny má Martina, zajtra Oleg

Martina Gondeková

Keby dnes žil William Shakespeare, možno by do Hamletovho monológu zakomponoval aj túto dilemu dnešného spotrebiteľa.

Podľa najnovších vedeckých štúdií je totiž s červeným mäsom všetko v najlepšom poriadku. Dokonca ho máme jesť 3 až 4 krát týždenne! Tak jesť či nejsť....., pretože nie je to tak dávno (r. 2015), čo médiá zverejnili závery hodnotenia karcinogénnosti konzumácie červeného mäsa a výrobkov zo spracovaného mäsa. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC), ktorá je súčasťou WHO, to toho času potvrdila na základe viac než 800 štúdií v tejto oblasti, vykonaných v mnohých krajinách a na skupinách obyvateľov s rôznou stravou. Svetom sa šírili informácie, ktoré vyvolali diskusie medzi prívržencami a odporcami červeného mäsa. A medzi nimi stál zmetený spotrebiteľ, ktorý je dnes ešte viac nerozhodný. Kto má vlastne pravdu? Veď mäso sa predsa konzumuje od praveku, sme jednoducho mäsožravci. Naši predkovia ho jedli, a dožili sa úctivého veku. Prečo je zrazu škodlivé?

Možno ste patrili k tým, ktorých správa WHO v roku 2015 vystrašila natoľko, že nedeľný bravčový rezeň alebo hovädzí steak vymenili za kurací, alebo za vietnamského lososa. Nič proti bielemu mäsu a rybám, aj tie majú nezastupiteľné miesto v pestrom zdravom jedálničku. Ale prečo hneď radiť červené mäso do zoznamu "pravdepodobných" karcinogénov pre človeka, kde sa nachádza napríklad mutagénny DDT, alebo jedna z najzávažnejších infekčných chorôb – malária, na ktorú ročne ochorie 500 miliónov ľudí? Mimochodom patrí sem aj neurotoxický akrylamid a mnoho ďalších chemikálií.

Dnes je ale všetko inak. Pravdepodobne iná medzinárodná skupina odborníkov na výživu a zdravie skúmala 54 tisíc ľudí z Európy a Severnej Ameriky a zistila, aj na základe dlhodobo skúmaných štúdií, že ľudia, ktorí jedli menej červeného mäsa, neboli v porovnaní s ostatnými zdravší. Dokonca odporúčajú konzumovať červené mäso 3 až 4 krát týždenne. A už ani ten tuk nie ja taký škodlivý, ako sme sa všetci obávali.

Kto sa okrem vedcov, odborníkov na výživu a zdravie profesionálne nezaoberá danou problematikou, má potom naozaj dilemu, ktorej štúdii teraz uveriť, a vsadiť na to svoje zdravie. Mrzí ma že vedecká obec sa nevie zjednotiť v tak dôležitej otázke. Ako vedecko - výskumný pracovník mám tiež k mäsu veľmi blízko, profesionálne ale i súkromne. Od detstva tvorilo súčasť môjho jedálnička, na univerzite som sa zamerala na odbor výživy ľudí, diplomovú aj dizertačnú prácu som venovala kvalite bravčového a hovädzieho mäsa. Všímam si mäso na bitúnku, v obchode, na tanieri, v laboratóriu, vo vedeckých i odborných článkoch. Všade, kde mi príde do „cesty“ ma zaujíma jeho kvalita. A to aj z tak často diskutovaného zdravotného rizika, o ktorom si myslím, že je pre niekoho vhodnou témou na kamufláž iných nazvime to záujmov. Aj v mojom prípade, by niekto mohol namietať konflikt záujmov v prospech zvýšenej pozitívnej náklonnosti k červenému mäsu. Ale pre mňa ako vedca a výskumníka nie je farba rozhodujúcim kritériom zdravotnej nezávadnosti mäsa. „Beriem“ všetko mäso ako jednu z najdôležitejších zložiek zdravej vyváženej stravy dnešného človeka. Biele či červené, každé s rozumnou mierou. Presne tak, ako to bolo odjakživa.

Martina Gondeková

NPPC-VÚŽV Nitra

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov