Senegalskí poľnohospodári a veterinári nikdy predtým nič podobné nevideli, uvádza sa v spravodajskom článku Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Krajinou sa prehnala nákaza, ktorá spôsobila myiázu - parazitické napadnutie rany larvami. Ich obeťou sa môžu stať všetky cicavce vrátane človeka. Preto sa nemožno čudovať, že informácia vyvolala poplach.
„Novosť a prudkosť prípadov boli spúšťačom, aby krajina požiadala o misiu Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO),“ hovorí vedúci veterinárny lekár FAO Frederic Poudevigne, ktorý bol súčasťou tímu misie Centra pre riadenie núdzových situácií (EMC).
Mucha Screwworm (larva čeľade Cochliomyia) kladie vajíčka do už existujúcich rán živých zvierat alebo ľudí. V Senegale boli počas obdobia dažďov od júla do decembra 2023 postihnuté tisíce zvierat a zatiaľ čo niektoré boli liečené larvicídmi alebo viacerými domácimi liekmi, iné boli postihnuté tak vážne, že uhynuli. Situácia vážne ovplyvnila životy miestnych poľnohospodárov, keďže vyžadovala mnoho času na kontrolu zvierat, ako aj náklady na veterinárne konzultácie a prípravky.
V rámci spoločnej misie FAO, Spoločné centrum FAO/Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a senegalské orgány navštívilo Senegal sedem zo 14 departementov krajiny a zozbierali celkovo takmer 2 000 hlásení o prípadoch od poľnohospodárov a veterinárov. Úradom bolo predtým známych len 16 prípadov. Hoci Screwworm môžu postihnúť aj ľudí, v Senegale sa nezistil žiadny potvrdený prípad.
Okrem podpory krajiny pri plánovaní reakcie bolo jednou z kľúčových úloh odborníkov zistiť, ktorý druh Screwworm je príčinou vypuknutia nákazy, čo je otázka, ktorá bude mať dôležité dôsledky pre reakciu a pre budúce vypuknutia nákazy.
Predbežná diagnóza dvoch vzoriek zaslaných do národného veterinárneho laboratória v Dakare ukázala, že vinníkom je Cochlyomyia hominivorax. To by znamenalo prvé zavlečenie vysoko agresívneho a invazívneho amerického druhu do subsaharskej Afriky.
Začiatkom 90. rokov 20. storočia sa v Líbyi podarilo za menej ako tri roky úspešne zastaviť vážne ohnisko Cochlyomyia hominivorax vďaka núdzovému programu pod vedením FAO a MAAE. Reakcia bola zameraná na účinnú techniku sterilizácie hmyzu (SIT). Pri SIT sa hmyz chová v zajatí a v štádiu kukly sa ožaruje gama žiarením, aby sa sterilizoval. Sterilné muchy sa potom rozptýlia a ich párenie s plodnými voľne žijúcimi muchami nevytvára žiadne potomstvo, čo pomáha znížiť a nakoniec vyhubiť túto parazitickú populáciu.
Potvrdením testov DNA, ktoré vylúčili výskyt Cochlyomyia hominivorax, senegalská misia spolu s vedúcim expertom z MAAE analyzovala dostupné vzorky a namiesto toho potvrdila výskyt Chrysomya bezziana.
Tento druh je endemický na veľkej časti afrického kontinentu, čo znamená, že jeho ekologický vplyv je oveľa menší ako vplyv invázneho druhu.
Tento náhly výskyt v Senegale zostáva záhadou vzhľadom na to, že v krajine nebol zaznamenaný viac ako 60 rokov. Navyše, rovnako záhadne, ako sa objavila, vlna Screwworm myiasis v Senegale poklesla v januári 2024 na konci obdobia dažďov. Nemožno však vylúčiť vyšší počet prípadov, keď sa začne ďalšie obdobie dažďov; vlhkosť by mohla spôsobiť, že muchy sa opäť vyliahnu z pôdy, keď ukončia svoj životný cyklus a zostanú spať vo forme kukiel.
Vzhľadom na tieto obavy a nedostatok dôkazov o tom, ako sa zamorenie vyvinulo, tím FAO One Health uskutočnil rozsiahle rozhovory s poľnohospodármi, veterinármi a zamestnancami nemocníc. Na základe týchto hodnotení v teréne spolu s laboratórnymi analýzami a zberom údajov prišli odborníci so sériou odporúčaní na zmiernenie dôsledkov prípadného opakovania nákazy.
Patria medzi ne opatrenia na vnútroštátnej úrovni, ktoré majú zintenzívniť dohľad nad dovozom hospodárskych zvierat z krajín, sprístupniť najlepšiu liečbu pre všetkých a v prípade potreby vytvoriť zásoby; zabezpečiť informovanosť obyvateľstva vrátane poľnohospodárov, veterinárov a pracovníkov verejného zdravotníctva o diagnostike a systematickej liečbe zvierat aj ľudí.
Našťastie majú praktickí lekári, veterinári a poľnohospodári dobre vybudovanú národnú sieť správ, ktorá ponúka silný potenciál pre dohľad a hlásenie, čo umožňuje včasné varovanie v prípade výskytu nových ohnísk. Oficiálna senegalská platforma One Health pod dohľadom prezidenta tiež udržiava vzájomný kontakt medzi rôznymi aktérmi a koordinuje správy, ktoré sa týkajú všetkých sektorov zdravia zvierat a verejného zdravia.
Senegal je tiež jednou z krajín, v ktorých Centrum FAO pre núdzové situácie v oblasti cezhraničných chorôb zvierat (ECTAD) dlhodobo aktívne podporuje riadenie núdzových situácií v oblasti zdravia zvierat a v prípade potreby by bolo schopné pomôcť pri nakladaní so vzorkami z postihnutých zvierat.
Z Cattlesite preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VUŽV Nitra
Snímky: Cattlesite, Judy Gallagher/Flickr, CC BY 2.0, Science Source, npr.org