Celé Rakúsko bolo vyhlásené za oblasť so zvýšeným rizikom vtáčej chrípky. Od 8.11. platia pre chovateľov hydiny prísnejšie bezpečnostné opatrenia. Uzavreté haly sú povinné v 25 okresoch.
Od konca októbra sa situácia s vtáčou chrípkou zhoršila. V okrese Amstetten (Dolné Rakúsko) viedla vysokopatogénna vtáčia chrípka podtypu H5N1 k niekoľkým ohniskám vo veľkých hydinových chovoch a vtáčia chrípka vypukla aj na farme v Hornom Rakúsku. Celkovo už bolo utratených približne 200 000 zvierat, aby sa zabránilo šíreniu vírusu.
Dokonca aj pri voľne žijúcich vtákoch nájdených uhynutých sa v súčasnosti čoraz viac zisťuje infekcia vtáčou chrípkou.
V štáte pracuje expertná komisia EÚ, ktorá poskytuje podporu. Vedúca pracovnej skupiny zriadenej Agentúrou pre potravinovú bezpečnosť (AGES) Irene Zimpernik vidí súvislosť medzi epidémiami v Dolnom Rakúsku a septembrovými záplavami. Voľne žijúce vtáky mohli vírus zanechať v dlho stojacej vode – na domácu hydinu sa potom preniesol výkalmi, slinami a inými výlučkami. V súčasnosti rozšírený vírus vtáčej chrípky H5N1 sa považuje za veľmi agresívny, ak by bol zavlečený do chovov hydiny, v priebehu niekoľkých dní by bol pre veľkú časť populácie smrteľný.
Z Topagrar a orf.at preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC – VÚŽV Nitra
Snímka: Marcelo/stock.adobe.com
Prípady vtáčej chrípky pri domácej hydine, v tis.
Graf: ORF