Kŕdle hydiny môžu byť postihnuté rôznymi vírusovými chorobami, preto je dôležitá dobrá ochrana pred chorobami očkovaním. Všetko závisí od správnej vakcíny a jej správneho použitia.
V nemeckých chovoch nosníc a brojlerov sú v praxi obzvlášť časté choroby ako infekčná bronchitída (IB) a infekcie vtáčou rinotracheitídou (ART). Pri brojleroch sa z času na čas vyskytujú aj infekcie vírusom Gumboro.
V skratke Mnoho chorôb hydiny je spôsobených rôznymi vírusmi. Líšia sa v závislosti od regiónu. Očkovanie je dôležitým opatrením na prevenciu chorôb. Rozhodujúca je správna aplikácia. Pitná voda je osvedčeným prostriedkom pre živé vakcíny. Pri očkovaní je dôležité pracovať čisto a presne. Očkovanie sprejom napodobňuje prirodzenú cestu infekcie pri ochoreniach dýchacích ciest. Preto sú veľmi účinné. |
Brojlery s infekciou ART zvyknú vykazovať známky prechladnutia, niektoré zvieratá môžu mať opuch okolo očí. Niekedy sa vyskytujú aj sekundárne infekcie, napríklad pri E. coli. Ak majú nosnice ART, farmár si zvyčajne všimne horšiu kvalitu škrupiny. Ak sa zistí ART, je možné zvieratá očkovať živými vakcínami.
Rôzne kmene infekčnej bronchitídy
Infekcie IB sú spôsobené rôznymi kmeňmi IB. Najčastejšie vidíme infekcie kmeňmi IB QX, 793B, D274 alebo Massachusetts v severozápadnom Nemecku. Tu je dôležité očkovanie, ktoré je zamerané na epidemiologickú situáciu. Pre výkrmové farmy odporúčame očkovanie QX v prvý deň života. Tento kmeň zvyčajne spôsobuje najväčšie problémy. V niektorých prípadoch sa toto očkovanie uskutočňuje už v liahňach. Ak to nie je možné, môže sa v hale vykonať očkovanie sprejom v prvý deň života.
Príležitostne nájdeme infekcie IB80 alebo D181 aj pri nosniciach. Postihnuté sú najmä chovy s viacerými vekovými skupinami. Špecifická ochrana je tu možná len prostredníctvom očkovania ihlou v období chovu vakcínou špecifickou pre kŕdeľ. Na to neexistujú žiadne komerčné vakcíny.
Brojlerové kurčatá, ktoré sa nakazili vírusom Gumboro, majú oslabený imunitný systém, preto treba počítať s vysokým úhynom. V niektorých prípadoch je potrebné sekundárne infekcie liečiť antibiotikami. Pri infekcii vírusom Gumboro sa obzvlášť odporúča očkovanie prostredníctvom pitnej vody. Na tento účel sú k dispozícii kmene rôznej intenzity, ktoré sa môžu podávať v rôznom čase.
Čas očkovania závisí na jednej strane od hladiny materských protilátok kurčiat. Tie sú demontované do troch týždňov. Ak má kuriatko po očkovaní stále príliš veľa materských protilátok, vakcína nebýva účinná. Silné vakcíny sa môžu podať skôr ako slabé, pretože sú účinné napriek prítomnosti materských protilátok. Optimálny čas očkovania sa počíta pomocou vzoriek krvi od jednodňových kurčiat a špecifického vzorca. Trvá asi 10-14 dní, kým sa imunita prejaví. Silné vakcíny proti Gumboro poskytujú ochranu pred chorobou očkovaním bez imunologickej medzery.
Zavlažovacie žľaby bez zvyškovej vody
Živé vakcíny sa môžu zvieratám podávať do napájacieho žľabu. Napájacie linky nesmú pred očkovaním obsahovať žiadnu zvyškovú vodu. Len tak sa zabezpečí, že všetky zvieratá dostanú dostatočnú dávku. Odporúčame prepláchnuť vakcínu farebnými stabilizátormi. Chovateľ hydiny tak môže jasne vidieť, či farebná očkovacia voda prichádza až k poslednému napájadlu.
Živé vakcíny sú veľmi citlivé a môžu byť inaktivované prísadami alebo ich zvyškami v pitnej vode. Bežná dávkovacia nádoba sa preto nemá používať na očkovanie. Odporúča sa vakcínu zmiešať vo vedre špeciálne určenom na očkovanie.
Pred očkovaním je dôležité nechať zvieratá vysmädnúť približne 2 hodiny. Len tak sa zabezpečí dostatočný príjem vakcíny zvieratami. Vakcína sa podáva počas dvoch hodín, potom sa totiž jeho účinnosť výrazne znižuje.
Dobrá alternatíva: sprej
V hale je možné taktiež nastriekať živé vakcíny ovplyvňujúce dýchacie cesty. Na tento účel veterinárny lekár alebo chovateľ hydiny zvyčajne používa postrekovač, prípadne existujú aj špeciálne postrekovače. Jemné zahmlievanie umožňuje napodobňovať prirodzenú cestu infekcie patogénu. Pri očkovaní sprejom sa vakcína na dýchacie orgány zachytáva priamo.
Výsledky dokazujú vyššiu efektivitu pri takomto postupe ako pri vakcinácii pitnou vodou. Ďalšou výhodou je, že vakcíny nie sú zriedené natoľko ako pri očkovaní pitnou vodou. Chladená voda využívaná pri sprejovaní vakcínu dokonca lepšie stabilizuje. V kŕdľoch s problémami s ART je možné očkovanie vykonať 7.-10. deň. Ak je tlak infekcie IB vysoký, je možné ďalšie očkovanie 12.-14. deň okrem očkovania v prvý deň života. V oblastiach s vysokou hustotou hydiny sa uprednostňuje očkovanie postrekom.
Ak vodu počas očkovania zafarbíte, môžete ľahko skontrolovať, či vakcína dorazí k poslednému napájadlu. (Snímka: Haverkamp).
Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímka: Haverkamp