Vedci majú podozrenie, že voľne sa pohybujúce mačky na farmách by mohli byť zodpovedné za šírenie vtáčej chrípky. Teraz sa to vedecky skúma v Dolnom Sasku.
Vysoko patogénny vírus vtáčej chrípky v súčasnosti cirkuluje u voľne žijúcich vtákov po celý rok. V súčasnosti sa na celom svete čoraz viac pozoruje, že vtáčia chrípka môže preskočiť aj na cicavce. Napríklad v Európe boli zistené infekcie pri líškach, norkách, psoch medvedíkovitých a tuleňoch.
V Poľsku bol v júni/júli 2023 pozorovaný nezvyčajný zhluk chorôb a úmrtí u domácich mačiek, zrejme v dôsledku vírusu vysoko patogénnej vtáčej chrípky (HPAIV).
Sú mačky nosičmi?
Dolnosaský štátny úrad pre ochranu spotrebiteľa a bezpečnosť potravín (LAVES) sa o tom chce dozvedieť viac a v spolupráci s Dolnosaským veterinárnym združením spúšťa projekt na získanie vedeckých poznatkov: Skúmajú sa vzorky mačiek, ktoré sú vonku, a preto by mohli byť v kontakte s voľne žijúcimi vtákmi.
Na prenos je potrebné veľké množstvo vírusov, napríklad pri konzumácii chorých vtákov. Možným zdrojom infekcie môže byť aj kontakt v chovoch s chorou hydinou.
Prenos na človeka je zatiaľ nepravdepodobný, ale mačky sú tie, ktoré majú najbližší kontakt s ľuďmi spomedzi druhov cicavcov, ktoré už boli infikované. Preto je monitorovanie zamerané na mačky.
Zapojiť by sa mali aj veterinári
LAVES a Veterinárna asociácia žiadajú veterinárnych lekárov v Dolnom Sasku, aby podporili tento projekt. Ak odoberajú vzorky krvi mačkám v rámci pravidelnej liečby, vzorka by mala byť zaslaná do LAVES na vyšetrenie so súhlasom majiteľov domácich zvierat.
U zvierat s príznakmi podobnými chrípke je na PCR test potrebná aj vzorka výteru z nosa. Potrebné materiály na skúšky poskytuje LAVES zúčastneným ambulanciám. Za vyšetrenie vzoriek agentúrou LAVES sa neplatia žiadne ďalšie náklady. Účasť na projekte je dobrovoľná.
Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímka: Picture Alliance / globallookpress.com | Petrov Sergej