Ako sme avizovali v Slovenskom CHOVe 3/2024, prinášame článok z vystúpenia MVDr. Maroša Antalíka zo spoločnosti Družstvo Agrospol Boľkovce. V júli roku 2021 došlo na farme Lučenec k výskytu afrického moru ošípaných ( AMO), dôsledkom čoho bola likvidácia stáda s veľkosťou približne 10 000 jedincov.
Napriek tomu, že v dôsledku výskytu AMO na farme Boľkovce bola do kontaktnej zóny zahrnutá aj farma Boľkovce, na ktorej bola následne zastavená produkcia ošípaných, sa vedenie podniku rozhodlo, že obnoví chov ošípaných na oboch farmách. Museli pritom hľadať odpovede na otázky typu, ako sa bude vyvíjať nákazová situácia v regióne a na celom Slovensku, či bude možné v prípade obnovenia chovu zaistiť jeho poistenie proti nákaze, ako je AMO, resp. či bude možné do chovu zohnať dostatok ľudí na jednotlivé pracovné pozície.
Nákazová situácia v regióne Novohradu je problematická, pretože sa tu naďalej objavujú nakazené diviaky. Zvlášť nebezpečné sú sérologicky pozitívne jedince, ktoré prekonali AMO a istý čas boli teda aj jeho šíriteľmi. Ďalšie šírenie AMO je teda vysoko pravdepodobné. Táto otázka však netrápi len našich chovateľov – veľké obavy zo šírenia AMO majú aj v ČR.
Za oživením chovu ošípaných v boľkovskom Agrodružstve je podľa Dr. Antalíka predovšetkým zdravá tvrdohlavosť predsedu predstavenstva Ing. Rastislava Slocíka, ktorý si nevie predstaviť poľnohospodársky podnik bez živočíšnej výroby.
O repopulácii farmy Boľkovce sa rozhodlo v marci 2022. Počas procesu výberu genofondu prebiehala „očista“ farmy a niektoré rekonštrukčné práce. Po výbere konkrétneho genofondu bolo rozhodnuté, že repopulácia farmy sa uskutoční nákupom prasničiek priamo z nukleového chovu v Nemecku. Dovoz bol realizovaný v 3 turnusoch špeciálnym kamiónom, ktorý zabezpečil dokonalú izoláciu zvierat od vonkajšieho prostredia (1. turnus prebehol v septembri 2022). Do Boľkoviec bolo takto privezených 550 prasničiek a 2 kance vyhľadávače. Plánovaný stav po repopulácii je v Boľkovciach 400 prasníc. Vyšší počet nakúpených prasničiek súvisel s faktom, že pri opätovnom rozbiehaní chovu je na začiatku nedostatok prasničiek na obnovu stáda. Aj preto mali nakúpené prasničky rozličnú vekovú štruktúru (od 30 kg ž.hm. až po jedince vhodné na zaradenie do reprodukcie).
Problémy sa darí riešiť
Súčasťou podmienok nákupu bola požiadavka, aby nakúpené prasničky mali status SPF (specific patogen free). Napriek garanciám zo strany dodávateľa bolo odobratých 30 kontrolných vzoriek z každého kamióna, ktoré boli následne analyzované v SVÚ Jihlava. Počas týchto testov sa však objavilo niekoľko sérologicky pozitívnych vzoriek na mykoplazmu. Pre definitívne vylúčenie pozitivity sa vykonali odbery hlienu z priedušnice pomocou špeciálnych intratracheálnych sond. PCR metóda na jihlavskom SVÚ, našťastie, nepotvrdila pozitivitu.
Najstaršie nakúpené prasničky (160 dní) boli vakcinované predajcom voči parvovírusu a červienke (takto to robili v podniku aj pred likvidáciou chovu). Pre úspešné nabehnutie na týždenný turnus sa použila hormonálna synchronizácia preparátom na báze syntetického progestagénu. Výsledkom bola vynikajúca miera oplodnenosti (nad 90 %, v niektorých týždňoch až 100 %). Aj vďaka tomu sa podarilo zabezpečiť, aby sa každý týždeň oprasilo 20-21 prasničiek. Prvé pôrody prebehli v januári 2023. Napriek tomu, že farma bola 9 mesiacov prázdna, od 4. turnusu sa začali v chove objavovať zdravotné problémy (streptokokové infekcie, meningitídy, raná hnačka). Okrem medikamentóznej liečby sa opätovne odobrali vzorky, v ktorých v jihlavskom SVU identifikovali klostrídie a rotavírusy. Bolo teda nutné zaradiť do manažmentu ďalšie vakcinačné schémy. Výnimkou je typ rotavírusu, na ktorý neexistuje účinná vakcína. Hoci nie je život ohrozujúci, má negatívny vplyv na rast ciciakov. Jeho negatívny dopad sa darí eliminovať pomocou prípravku na báze živočíšneho uhlia. Imunitný status stáda sa postupom času zlepšuje, pretože prasnice dokážu svojím potomkom poskytovať imonologicky kvalitnejšie mledzivo ako prasničky (na farme sú už prvé jedince zo 4. vrhu).
Celý text nájdete vo tohtoročnom štvrtom vydaní Slovenského CHOVu na s.27.
Časopis Slovenský CHOV si môžete predplatiť tu.
Marián Dukes, AGROBIZNIS