Chov králikov má na Slovensku dlhoročnú tradíciu a je udržiavaný najmä prostredníctvom záujmových chovateľov, ktorí sa podieľali na vyšľachtení 13 národných plemien králikov. Napriek tomu, že pôvodné národné plemená hospodárskych zvierat vo všeobecnosti nedosahujú úžitkové parametre v porovnaní s modernými špecializovanými plemenami a líniami, ich ochrana a zachovanie je dôležité z viacerých dôvodov.
Tieto plemená predstavujú genetické a kultúrne bohatstvo pre budúce generácie. Zachovávajú veľmi dobrú prirodzenú adaptabilitu na miestne podmienky prostredia, odolnosť voči patogénom a chorobám typickým pre toto prostredie a vysokú efektivitu využívania prirodzených pôvodných zdrojov krmovín, čo ich robí cennými z hľadiska genetickej diverzity a udržateľnosti.
Zoborský králik (obr. 1) je plemeno, na ktorého vzniku sa v minulosti významne podieľalo pracovisko VÚŽV v Nitre, terajšie NPPC. Prvé králiky s kresbou podobnou dnešnému zoborskému králikovi (neúplné albinotické králiky) sa na VÚŽV objavili už v 70. rokoch minulého storočia počas šľachtiteľského programu zameraného na produkciu mäsových brojlerových králikov. Za samostatné plemeno boli uznané až v roku 2005. Zoborský králik má typické valcovité, dobre osvalené telo, s mäsitými ušnicami a mierne pretiahnutou hlavou. Zaraďujeme ho medzi plemená so strednou živou hmotnosťou (4,5-5,5 kg) a výbornými úžitkovými vlastnosťami, vhodné pre extenzívne aj polointenzívne systémy chovu. Zvláštnosťou sfarbenia tohto plemena je kombinácia akromelanistickej kresby a holandskej strakatosti. Krycia farba a farba podsady je biela. Sfarbenie kresby je čierne, pričom kresbu hlavy tvoria zafarbené ušnice. Jedinečnosť sfarbenia tohto plemena spočíva v kresbe na panvových končatinách, ktorá je tvorená farebnou časťou od polovice priehlavku po pätu s ostrým ohraničením v strede priehlavku. Predná časť priehlavku s prstami je biela a nazývame ju manžeta.
Zoborský králik – reprezentant plemenného štandardu.
Toto plemeno čelí v posledných rokoch rapídnemu úpadku populácie (v roku 2023 iba 14 zaregistrovaných mláďat). V súčasnosti je kriticky ohrozené a jeho záchrana si vyžaduje okamžitú a cielenú intervenciu. Z tohto dôvodu sa na základe iniciatívy chovateľov združených pod SZCH dohodlo pracovisko Odboru výživy a malých hospodárskych zvierat, Odboru genetiky a reprodukcie hospodárskych zvierat NPPC-VÚŽV, Slovenský zväz chovateľov a chovatelia na spoločnom postupe so snahou o záchranu tohto národného plemena králikov. Regenerácia plemena bude prebiehať využitím kryokonzervovaných vzoriek inseminačných dávok z génovej banky NPPC, ktorými budú inseminované vybrané samice zakladateľských rôznych línií a plemien.
„Táto práca bola podporovaná Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe Zmluvy č. APVV-20-0037.“
Celý článok nájdete v najnovšom Slovenskom CHOVe na s.14.
Časopis Slovenský CHOV si môžete predplatiť tu.
Ing. Ľubomír Ondruška, PhD., NPPC – VÚŽV Nitra
Snímky: autor a M. Dukes, Slovenský CHOV
Na hlavnej snímke mláďatá F1 generácie po inseminácii kryokonzervovanými inseminačnými dávkami .