tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Piatok 04.oktobra 2024, meniny má František, zajtra Viera

Bavorskí alpskí poľnohospodári bijú na poplach: Ak sa zákon o dobrých životných podmienkach zvierat zmení v súčasnom znení, mnohé rodinné farmy budú na pokraji zániku, čo bude mať znateľné dôsledky pre biodiverzitu a cestovný ruch.

Spoločná kampaň Zväzu vysokohorských poľnohospodárskych zvierat Horného Bavorska (Almwirtschaftlichen Vereins Oberbayern - AVO), Združenia alpského poľnohospodárstva v Allgäu (Alpwirtschaftlichen Vereins im Allgäu  - AVA) a Bavorského združenia Bavorov (Bayerischen Bayernverbands - BBV) poukazuje na dôsledky novely zákona o dobrých životných podmienkach zvierat v jeho súčasnej podobe pre biodiverzitu a cestovný ruch v bavorských horách. V rámci Združenia bavorských horských poľnohospodárov (ARGE) preto združenia vyzývajú na urýchlené úpravy zákona o dobrých životných podmienkach zvierat, pokiaľ ide o požiadavky na kombinovaný chov s cieľom zachovať alpské pastviny (Almy) a Alpy.

S porovnaním pred a po kampaň #daswäreweg ARGE Bayerischer Bergbauern ilustruje negatívne dôsledky zrušenia kombinovaného poľnohospodárstva. "Nesmieme zabúdať, že žijeme v kultúrnej krajine, ktorú vytvorili roľnícke rodiny a ktorá sa zachováva prostredníctvom pastvy," vysvetľuje Josef Glatz, predseda AVO.

"Žije z toho nespočetné množstvo chránených druhov, z toho žije cestovný ruch a žijeme z toho aj my. Ako združenie sa už teraz snažíme presvedčiť našich farmárov, aby pokračovali. Ak bude súčasný vývoj s rastúcou záplavou obehov pokračovať, tieto spoločnosti sa zastavia. To by výrazne zmenilo vzhľad Bavorska a najmä horskej krajiny."

Cesty by chátrali, alpské farmy by sa museli zatvoriť

Nepasené lúky degradujú, zarastajú kríkmi a v priebehu niekoľkých rokov ich les rekultivuje – koniec kultúrnej krajiny a jej jedinečnej biodiverzity. Najmä v prechodnom období sú svahy náchylné aj na eróziu. Kampaň ukazuje aj možné dôsledky pre cestovný ruch: mnohé cesty udržiavané farmármi by chátrali, obľúbené alpské farmy by sa museli uzavrieť a pod hranicou stromov, hustý les zakryje každý kedysi krásny výhľad na vrcholy a diaľku.

Požiadavky na kombinovaný chov ohrozujúce existenciu

V priebehu novely zákona o dobrých životných podmienkach zvierat plánuje federálna vláda sťažiť tzv. kombinovaný chov s vysokými požiadavkami. Kombinovaný chov dnes prevádzkujú väčšinou malé rodinné farmy s maštaľami v strede obce, ktoré umožňujú svojim zvieratám z času na čas sa pohybovať, napríklad pastvou medzi jarou a jeseňou na odľahlých pastvinách, alpských pastvinách alebo alpských lúkach.

Podľa plánov má byť teraz zaručený výbeh dvakrát týždenne aj v zime. Zo štrukturálnych dôvodov však väčšina postihnutých poľnohospodárskych podnikov nemá štrukturálne, ľudské ani finančné zdroje na realizáciu požadovaných požiadaviek. S plánovanými zmenami by kombinované hospodárenie ako trvalá forma chovu bolo na pokraji zániku. "To by bol koniec pre našich malých farmárov v dedinách, ktorí privádzajú svoje kravy na alpské pastviny, koniec Alpám a údolných fariem, ktoré formujú charakter dediny," varuje Christian Brutscher, predseda AVA.

"Na to, aby sa predišlo štrukturálnemu zlomu, je potrebný čas na ďalší rozvoj a trvalé pokračovanie klasického kombinovaného chovu bez nadmerných požiadaviek, ako je dodatočná zimná prevádzka," hovorí Günther Felßner, prezident BBV. Okrem toho by sa musela zrušiť horná hranica maximálne 50 jedincov hovädzieho dobytka plánovaného na kombinovaný chov, pretože absolútna veľkosť stáda nesúvisí s dobrými životnými podmienkami zvierat a táto pevná hranica nie je uskutočniteľná pre živý poľnohospodársky podnik.

 

Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: S. Lehnert

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

agrofilm 2024

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov