Limagrain seminar

Streda 29.novembra 2023, meniny má Vratko, zajtra Ondrej/Andrej

Talianska spoločnosť zaoberajúca sa zdravím dojníc získala hlavnú cenu v súťaži AXA National Dairy Innovation Awards. Ocenenia boli udelené v prvý deň výstavy AXA National Dairy Show v Green Glens Arena v Millstreet, Co. Cork (Írsko).

V silnej konkurencii ďalších 14 nominovaných získala spoločnosť Ozolea najvyššie ocenenie za svoj výrobok Ozolea-Mast, ktorý spoločnosť označuje za jediný nefarmaceutický veterinárny výrobok na vnútrovemenné použitie. Ozolea-Mast podporuje funkčnosť tkaniva tým, že vytvára filmovú bariéru v kontakte s vnútornou stenou ceckového kanála, čo umožňuje tkanivu pokračovať v autonómnej regenerácii. Pomáha znižovať chronicky vysoké hodnoty počtu somatických buniek (SCC) a zavádzať selektívny postup zasušenia kráv. Hlavným prínosom je zníženie strát mlieka, spotreby antibiotík a výskytu klinických prípadov mastitídy, zvýšenie životnosti kráv a udržateľnejšia produkcia mlieka.

Víťazi boli vyhlásení aj vo viacerých kategóriách, ktoré zahŕňali technológie, vedu, inžinierstvo, udržateľnosť a najlepší start-up.

Spoločnosť Ozolea získala prvé miesto aj vo vedeckej sekcii, zatiaľ čo spoločnosť Precision Microbes obsadila v tejto sekcii druhé miesto za svoje postbiotikum Liquid Pro Postbiotic pre teľatá, ktoré je celosvetovo prvým produktom tohto typu pre teľatá.

Inovácia spoločnosti Precision Microbe sa týka možnosti mať živé prospešné mikroorganizmy v tekutine pomocou technológie prispôsobenej kyselinám.

Prvé miesto v technologickej sekcii získala spoločnosť Moonsyst, ktorá vyvinula bolus, ktorý sa nachádza v žalúdku kravy a zisťuje telesnú teplotu, celkovú aktivitu a príjem vody. Výrobok sa nazýva AI4AI (Artificial Intelligence for Artificial Insemination - umelá inteligencia pre umelú insemináciu) a prostredníctvom modelovania pomocou umelej inteligencie vytvára "upozornenie na teplo", ktoré sa posiela priamo do telefónu chovateľa.

Druhé miesto v kategórii technológií získala spoločnosť True North Technologies, ktorá vyvinula systém riadenia pastvy E-Gate. Túto bránu E-gate možno ovládať a monitorovať odkiaľkoľvek na svete prostredníctvom aplikácie E-Gatesmart v telefóne.

V sekcii strojárstvo získala spoločnosť Nesty prvé miesto za svoj mliečny automat Mini Moo, ktorý je jediným inovatívnym riešením navrhnutým v Írsku a na celom svete, ktoré reaguje na rastúci dopyt po priamom predaji mlieka. Vďaka použitiu najnovších svetových senzorov a technológie dotykovej obrazovky je automat schopný umožniť bezproblémovú transakciu pre všetky vekové kategórie.

Spoločnosť Connaught Agri Supplies sa tu umiestnila na druhom mieste za svoj kombinovaný solárny hybridný bojler na striedavý a jednosmerný prúd, ktorý poskytuje celoročne teplú vodu prostredníctvom využitia solárnej energie. Ide o prvý kombinovaný hybridný solárny FV/DC ohrievač vody na svete, ktorý nevyžaduje invertor, batérie ani žiadne iné zariadenia.

Ocenenie v kategórii udržateľnosť získala semenárska spoločnosť DLF, ktorá vyvinula výrobok s názvom Ecotain Environmental Plantain. Táto inovácia kombinuje štyri druhy pôsobenia, ktoré spoločne výrazne znižujú vyplavovanie dusičnanov z močovky prežúvavcov - až o 89 % v závislosti od zmesi trávneho porastu.

Medzitým v kategórii najlepší start-up zvíťazil prípravok Spreadit, čo je nadstavec, ktorý sa dodatočne montuje na systém kropiacich alebo vlečných botiek buď na cisternu, alebo na systém vlečných hadíc so šnúrou. Tieto sa používajú pri aplikácii tekutého organického hnoja (hnojovice) alebo digestátu na lúky, pasienky a silážne polia, ako aj v podnikoch na obrábanie pôdy na produkciu plodín atď.

 

Z Agriland preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: Irish Holstein Friesian Association (IHFA)

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov