Používanie spermy hovädzieho plemena v populácii dojníc sa neustále zvyšuje. Britské modré je plemeno podobné známemu belgickému modrému – belgické modré, ale údajne ponúka ďalšie výhody.
Ľahšie pôrody a lepšie prírastky ako pri krížencoch belgické modré plemena sľubuje plemeno britské modré. Plemeno pochádza z Veľkej Británie a na belgické modré sa podobá výlučne vzhľadom. Obdobie výkrmu je však údajne o mesiac kratšie a je vhodné na kríženie s mliekovými plemenami.
Rinderunion Baden-Württemberg (RBW) už od roku 2020 používa býky plemena britské modré pri inseminácii dojníc. Hodnotenie ukazuje hmotnosť teliat krížencov britské modré v porovnaní s teľatami krížencov belgické modré.
BM - belgické modré, BrM - bristké modré, HF - holštajnské, BV - braunvieh
Hmotnosť jednotlivých teliat ukazuje, že krížence s plemenom britské modré sú životaschopnejšie a majú lepšie prírastky ako krížence s plemenom belgické modré (Zdroj grafu: RBW).
Sú krížence britské modré efektívnejšie vo výkrme?
Použité býky plemena britské modré pochádzajú z programu NuEra americkej chovateľskej organizácie ABS. V ňom sa okrem reprodukčných vlastností zohľadňuje aj životaschopnosť teliat, informácie o jatočnom tele a konverzia krmiva. „Spoločným znakom, ktorý sa ukázal, je, že teľatá sú výrazne vitálnejšie ako teľatá krížencov s býkmi belgické modré," hovorí Dr. Philipp Muth, ktorý v RBW dohliada na výskumné projekty.
Mladé krížence plemien holštajnské x britské modré dosahujú jatočnú hmotnosť približne 407 kg, čo je o 7 kg viac ako krížence s belgické modré. Doba výkrmu je 573 dní, čo by malo byť podstatne kratšie. Výsledkom sú o 25 g vyššie denné prírastky živej hmotnosti.
V budúcnosti plánuje šľachtiteľský program NuEra aj genomickú selekciu na výkonnosť krížencov. Podľa Mutha však zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne podrobnejšie informácie.
Sú ťažké pôrody problémom?
Prirodzená pôrodnosť je zakotvená v chovateľskom cieli britského modrého plemena. Jednotný informačný systém pre hospodárske zvieratá (vit) vyhodnotil vlastnosti plemena týkajúce sa telenia:
- <4 % ťažkých pôrodov pri použití na holštajnských kravách
- teda majú o 13 % ľahšie pôrody ako priemerné otelenia pri krížencoch belgické modré.
Ako dobre sa dajú zvieratá predávať?
Pri uvádzaní teliat na trh sa v súčasnosti nerozlišuje medzi britské modré a belgické modré. "V obchode s teľatami sa v súčasnosti rozlišuje len podľa farby, a to pre obe plemená rovnako," vysvetľuje Muth. Vo Veľkej Británii niektoré farmy dávajú na svoje britské modré teľatá dodatočné modré ušné značky, aby mohli zvieratá odlíšiť. " U nás je trh stále príliš neprehľadný.
Z topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímka: Schulze