tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Piatok 04.oktobra 2024, meniny má František, zajtra Viera

Výskumníci z Oxfordskej univerzity posúdili vplyv skleníkových plynov na základe ich životnosti, a teda trvania ich účinku. Výsledok: Metán pravdepodobne nemá taký vplyv na klímu, ako sa doteraz predpokladalo.

V posledných rokoch bol metán pravidelne považovaný za jedného z najhorších diablov v diskusii o ochrane klímy, keďže jeho skleníkový efekt v laboratóriu je oveľa väčší ako skleníkový efekt CO2. Chov dobytka je preto obzvlášť kritizovaný ako významný zdroj metánu, a to až do takej miery, že sa požaduje drastické zníženie počtu jedincov dobytka, ako sa to nedávno stalo v Írsku. Ako však zistili výskumníci z Oxfordskej univerzity, tento úsudok je založený na príliš zjednodušenej metóde započítavania. Nie sú prví, ktorí vyzývajú na prehodnotenie úlohy metánu ako klimatického plynu.

Doba zdržania metánu je oveľa kratšia ako doba zdržania CO2

Britskí vedci v časopise Environmental Research tvrdia, že súčasné klimatické účty poľnohospodárskej produkcie nezohľadňujú rôzne nuansy v rámci poľnohospodárskych systémov, najmä špecifické vlastnosti biogénneho metánu uvoľňovaného hospodárskymi zvieratami. Týka sa to najmä času zotrvania metánu produkovaného v poľnohospodárstve.

Ako ďalej vysvetľuje britská Rada pre rozvoj poľnohospodárstva a záhradníctva (AHDB), štúdia sa opiera o metodiku potenciálu globálneho otepľovania (GWP), ktorá lepšie odráža skutočný skleníkový efekt metánu.

Na rozdiel od iných modelov zohľadňuje GWP, ktorý v roku 2018 vypracovali vedci z Oxfordskej univerzity, aj rozdielnu životnosť jednotlivých skleníkových plynov. Na rozdiel od CO2 je metán krátkodobý a na svoje "neškodné" zložky sa v atmosfére rozpadá približne po dvanástich rokoch, zatiaľ čo CO2 má polčas rozpadu približne 1 000 rokov. To primerane spomaľuje možný príspevok metánu k zmene klímy.

Vážne pochybnosti o úlohe chovu zvierat

Prvotná analýza našich odborníkov naznačuje, že ak sa uplatní GWP, otepľujúci účinok metánu emitovaného britskými hospodárskymi zvieratami môže byť oveľa menší, ako sa v súčasnosti uvádza,“ spresnil riaditeľ AHDB pre vedu o hospodárskych zvieratách a životné prostredie Chris Gooderham. Podľa jeho názoru súčasné vyjadrenie vyvoláva "vážne pochybnosti" o tom, či živočíšna výroba v Spojenom kráľovstve prispieva ku globálnemu otepľovaniu. Samozrejme, že by to potom rovnakým spôsobom ovplyvnilo chov hospodárskych zvierat v iných krajinách a muselo by sa to zahrnúť do politickej diskusie o ochrane klímy v poľnohospodárstve.

 

Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: Liste

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

agrofilm 2024

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov