tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

V USA objavili nový genetický defekt  holštajnského dobytka. Teľatá, ktoré nesú defekt homozygotne, sa často nedokážu postaviť. Zdá sa však, že všetky skutočnosti ešte nie sú objasnené.

Hovorí sa, že pri holštajnských teľatách existuje nový genetický defekt, ktorý sa nazýva Calf Recumbency. Teľatá sa vyznačujú tým, že nevedia stáť, resp. ani sa postaviť, ale inak sú zdravé.

Genetický defekt je však ťažké identifikovať. Pretože nie všetci homozygotní nositelia génového defektu vykazujú syndróm alebo sa to prejavuje vo veľmi odlišných formách. V odbornom žargóne sa tomu hovorí „neúplná penetrácia“. Niektoré teľatá sa s touto chorobou narodili, pri niektorých sa choroba vyvinula v priebehu niekoľkých týždňov po narodení a ďalšie sa zotavili. Väčšina zvierat však uhynula počas prvého mesiaca života alebo bola utratená.

Vedci z amerického ministerstva poľnohospodárstva USDA vystopovali rodokmeň postihnutých teliat. Teľatá pochádzajú z býka Roylane Socra Robust a jeho syna Seagull-Bay Supersire. Obaja sú nositeľmi mutácie a Supersire bol populárny býk úzko súvisiaci s holštajnským plemenom.

Podľa CDCB (Rada pre chov dojného dobytka) existujú v súčasnosti len dve laboratóriá v USA, ktoré ponúkajú genetický test na ležiace teľatá. Mohlo by to súvisieť s patentovými prihláškami v USA.

Aká je situácia v Nemecku?

Bohužiaľ, v súčasnosti sa viac diskutuje, než by boli k dispozícii fakty o ležiacich teľatách," potvrdzuje Dr. Stefan Rensing z United Information Systems Animal Husbandry (vit). „Pokiaľ je nám známe, príčinná mutácia génového defektu ešte nebola zverejnená a zatiaľ neexistuje dostatočne veľká vzorka typizovaných zvierat so známymi výsledkami genetických testov." Preto podľa Rensinga stále neexistujú informácie o frekvencii alel pre ležanie teliat v nemeckej holštajnskej populácii.

V porovnaní s nemeckou holštajnskou populáciou zohrávajú menšiu úlohu spomínané plemená v USA, o ktorých sa hovorí, že sú zodpovedné najmä za rozšírenie tamojšej populácie. „Predpokladáme teda, že rozšírenie v nemeckej populácii je menšie ako v USA.“

Zatiaľ nie je jasné, či už nemecké chovateľské organizácie dali v USA vyšetriť inseminačné býky. „Pokiaľ nebudeme vedieť viac o podstatných aspektoch nového genetického defektu, budeme zatiaľ zdržanliví.“

 

Z topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: Lütke Holz

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov