tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 01.oktobra 2023, meniny má Arnold, zajtra Levoslav

Počty dobytka v USA naďalej klesajú. Americké ministerstvo poľnohospodárstva preto na budúci rok predpokladá historicky nízku produkciu hovädzieho mäsa.

V USA úbytok hovädzieho dobytka v stádach nezadržateľne pokračuje. Pre rok 2024 sa teda črtá najnižšia produkcia hovädzieho mäsa za desať rokov. Podľa údajov Ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov amerických (USDA) bolo k 1. júlu 2023 v krajine celkovo 95,90 milióna jedincov dobytka. To bolo o 2,7 milióna zvierat alebo o 2,7 % menej ako pred rokom.

Za štyri roky americkí farmári zlikvidovali približne 7,0 milióna jedincov. Hlavnými dôvodmi masívneho zníženia početných stavov dobytka v USA sú dôsledky sucha a slabá ponuka krmovín. Kupovaná kŕmna zmes bola tiež dlhodobo veľmi drahá.

Stabilný stav dojníc

V najnovšom prieskume sa zistili menšie veľkosti stád vo všetkých kategóriách zvierat. Výnimkou bol len stav dojníc, ktorý zostal oproti predchádzajúcemu roku nezmenený na úrovni 9,4 milióna jedincov.

Počet dojčiacich kráv, naopak, medziročne klesol o 2,6 % na 29,4 milióna. Počet teliat a mláďat do 227 kg sa znížil o 2,6 %. Relatívne vzaté, pokles starších zvierat bol ešte väčší, pretože chov jalovíc a býkov ťažších ako 227 kg sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom znížil o 3,8 % a 3,5 %. V prípade býkov, ktoré sú v USA menej významné, došlo k najväčšiemu zníženiu populácie o 5,0 % na 1,90 milióna jedincov.

Historicky nízka produkcia mäsa

V predpovedi z polovice júla USDA predpokladalo, že produkcia hovädzieho mäsa v USA v roku 2023 klesne v porovnaní s predchádzajúcim rokom o približne 510 000 t alebo 4,0 % na 12,32 milióna t. Dôsledky zníženia zásob v roku 2024 by mali byť ešte jasnejšie. Potom by produkcia mohla klesnúť o dobrých 1,1 milióna ton alebo 9 % na iba 11,2 milióna ton.

Zmenšujúca sa ponuka hovädzieho mäsa už zvýšila ceny na úrovni výrobcov aj spotrebiteľov. Očakáva sa výrazný pokles jeho spotreby. Okrem toho je na vývoz k dispozícii menšie množstvo. V prvej polovici roku 2023 klesol export hovädzieho mäsa z USA o 10 %. Podľa odhadov USDA by to do konca roka 2024 malo byť okolo 600 000 t alebo o 17 % menej ako v roku 2022.

 

Z topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: Reimink

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov